Więcej czasu na gminne plany nie będzie

Gminy, które nie zdążą z uchwaleniem planów ogólnych do końca 2025 r., od 1 stycznia 2026 r. nie będą mogły wydać żadnej decyzji o warunkach zabudowy.

Publikacja: 06.02.2024 02:00

Więcej czasu na gminne plany nie będzie

Foto: Adobe Stock

W poniedziałek Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało „Rzeczpospolitej”, że nie planuje zmiany terminu uchwalenia planów ogólnych gminy.

Te mają być nowymi dokumentami planistycznymi obejmującymi teren całej gminy, a zastępującymi studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W całej Polsce 2477 gmin ma uchwalić takie plany do końca 2025 r. Do wtedy mają też zachować moc studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Czytaj więcej

Zmiany w planowaniu przestrzennym – czy nowe inwestycje zostaną wstrzymane?

Samorządowcy i eksperci wielokrotnie wskazywali, że jest to zbyt krótki termin. W grudniu 2023 r. członkowie Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej przekazali ministrowi rozwoju i technologii opinię, że należy wydłużyć zarówno termin na uchwalenie planów ogólnych, jak i termin obowiązywania studiów, aby gminy zdążyły z uchwaleniem planów i aby nie było luki w obowiązywaniu tych aktów.

Piotr Jarzyński, prawnik z Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy, podkreśla, że nie da się szybko uchwalić planów ogólnych gmin w całej Polsce, a w szczególności w dużych miastach, bo ich procedowanie trwa. Nie ma także wystarczającej liczby urbanistów, którzy mogliby przygotować te dokumenty.

Gminy, które nie zdążą z uchwaleniem planów ogólnych do końca 2025 r., od 1 stycznia 2026 r. nie będą mogły wydać żadnej decyzji o warunkach zabudowy. Eksperci apelowali zatem, aby wydłużyć termin z końca 2025 r. do końca 2027 r. Taki termin pojawił się także pod koniec listopada 2023 r. w  projekcie ustawy przedłużającej zamrożenie cen energii autorstwa posłów KO i Polski 2050–TD, ale ostatecznie wycofano się z prac nad nim. Chociaż MRiT przekazało „Rzeczpospolitej” 25 stycznia, że postulaty wskazane przez ekspertów Komitetu ds. Nieruchomości KIG będą przedmiotem analiz, to już 5 lutego okazało się, że analiza postulatu o przedłużeniu terminu na uchwalenie planów ogólnych jest niepotrzebna.

Przypomnijmy, że przyjęcie przez większość gmin planów ogólnych do połowy 2026 r. jest jednym z kamieni milowych pozwalających na odblokowanie środków z KPO.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność