Ministerstwo Gospodarki chce ograniczyć uciążliwy obowiązek gmin. Projekt ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo energetyczne, ustawę – Prawo gazowe oraz ustawę o odnawialnych źródłach energii, przewiduje, że gmina będzie finansować jedynie oświetlenie znajdujących się na terenie jej dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Do końca 2012 r.
Obowiązek oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych wynika z przepisów ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 1059).
Zgodnie z treścią art. 18 tej ustawy do zadań własnych gmin należy finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy. Jednocześnie, jak wynika z ust. 3 tego artykułu, gmina nie płaci za oświetlenie dróg ekspresowych ani autostrad, w rozumieniu przepisów o autostradach płatnych. Czyli tych, do których stosuje się przepisy ustawy z 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 931).
Planowane zmiany
Te zasady mają się zmienić już od 1 stycznia 2013 r.
– Do katalogu zadań własnych zawartego w ustawie o samorządzie gminnym przeniesione zostaną z prawa energetycznego zagadnienia dotyczące planowania i organizacji zaopatrzenia w energię elektryczną – wyjaśnia Iwona Dżygała z Ministerstwa Gospodarki. – Te rozwiązania przesądzają, że za oświetlenie dróg krajowych, w tym autostrad i ekspresówek, gminy płacić nie będą – wyjaśnia.