Reklama

Otwarcie granic przed wakacjami? Czaputowicz nie wyklucza

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział w piątek w Bratysławie, że sytuacja epidemiczna w Polsce zmierza w dobrym kierunku i możliwe jest otwarcie granic. Decyzje w tej sprawie zapadną jeszcze przed wakacjami.

Publikacja: 05.06.2020 17:26

Otwarcie granic przed wakacjami? Czaputowicz nie wyklucza

Foto: Adobe Stock

dgk

- Obserwujemy sytuację, która jeśli chodzi o kontrolę pandemii poprawia się z dnia na dzień. Były ogniska zapalne wśród górników na Śląsku, one są teraz pod kontrolą, po wykonaniu testów dla górników i ich rodzin sytuacja zmierza w dobrym kierunku - mówił Czaputowicz. - Jeśli ten trend się utrzyma, to myślę, że polski rząd podejmie decyzję o otwarciu granic dla państw członkowskich UE - dodał.

Jak podaje Polsatnews, szef MSZ stwierdził, że otwarcie granic mogłoby dotyczyć wszystkich  sąsiadów Polski.

Czytaj też: Transgraniczna praca bez kwarantanny

- To jest może trochę inne podejście niż tu, w państwach regionu, Grupy Wyszehradzkiej, które wprowadziły różne ułatwienia na 48 godzin dla swoich obywateli - powiedział.

Reklama
Reklama

Czaputowicz zaznaczył, że polski rząd chce przeanalizować całą sytuację i "być może podjąć jakieś decyzje" dotyczące zniesienia restrykcji wobec "wszystkich polskich partnerów".

Kilka dni temu podczas spotkania w Tallinie z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy Czaputowicz mówił, że restrykcje będą znoszone w ciągu najbliższych tygodni a podróżowanie będzie możliwe jeszcze przed wakacjami.

Te zapowiedzi są zbieżne ze deklaracją unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson, która w piątek po dyskusji z unijnymi ministrami powiedziała, że pełne funkcjonowanie strefy Schengen będzie przywrócone nie później niż przed końcem czerwca. Większość państw członkowskich chce otworzyć swoje granice wcześniej, jeszcze w połowie tego miesiąca. Z kolei otwarcie granic zewnętrznych UE ma nastąpić na późniejszym etapie. Może to nastąpić na początku lipca, ale decyzja ta będzie zależała od sytuacji epidemiologicznej.

Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Mała firma w KSeF. Jak wystawić i odebrać fakturę? I za to nie płacić
Praca, Emerytury i renty
Przywilej dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Nie wszyscy o nim wiedzą
Zawody prawnicze
Bezkarni prokuratorzy. Nie mylą się, czy może prawo jest martwe?
Edukacja i wychowanie
Koniec opadających spodni w szkołach. MEN szykuje nowe przepisy
Prawo drogowe
Tak Waldemar Żurek chce walczyć z „tykającymi bombami na drogach”
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama