Rano na budowie kilkukondygnacyjnego budynku mieszkalnego przy ul. Domagały w Krakowie doszło do wypadku. W mieście wiał wówczas silny wiatr. Żuraw wieżowy o wysokości ponad 20 metrów przewrócił się i runął na plac budowy. Ramię żurawia spadło na powstający budynek.

W wyniku zdarzenia zginęli dwaj mężczyźni - 63-latek i 23-latek, pracownicy budowy, na których spadła konstrukcja żurawia. Jedna z ofiar była reanimowana na miejscu zdarzenia, druga zmarła w szpitalu. W wypadku ranne zostały też dwie inne osoby - jedną opatrzono na miejscu, a 30-letni mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Według informacji Polsat News, jego stan jest stabilny.

PAP/Łukasz Gągulski

Na miejscu czynności prowadzi policja i prokurator, są też inspektorzy nadzoru budowlanego oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy. Według ustaleń, w chwili katastrofy żuraw był nieczynny, a w kabinie nie było operatora.

- W ciągu sekundy to się stało - powiedział Polsat News świadek zdarzenia, Andrzej Zapała. Dodał, że jedna część żurawia runęła na ziemię, a druga trafiła w powstający budynek. - Jesteśmy pełni obaw, czy dobrze są zabezpieczone pozostałe dźwigi stojące w okolicy na placu budowy. Ta sytuacja musi zostać wyjaśniona - powiedział mieszkaniec okolicy, Kazimierz Gębala, w rozmowie z "Dziennikiem Polskim".

PAP/Łukasz Gągulski

W całym kraju obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Lubuscy strażacy interweniowali kilkaset razy. Rano na obrzeżach Międzyrzecza drzewo przewróciło się na przejeżdżający samochód. 64-letni kierujący zginął na miejscu.

Z poszczególnych województw napływają doniesienia o powalonych drzewach, zerwanych dachach i przerwach w dostawach prądu. Lasy Miejskie – Warszawa zaapelowały, by ze względu na niebezpieczeństwo stwarzane przez drzewa uszkodzone po nocnych wichurach zrezygnować dziś ze spacerów po stołecznych lasach.

Przed silnym wiatrem, którego prędkość w porywach może osiągać 120 kilometrów na godzinę ostrzegało w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Według meteorologów, w sobotę znów nad Polską mogą przejść wichury.