Rano na budowie kilkukondygnacyjnego budynku mieszkalnego przy ul. Domagały w Krakowie doszło do wypadku. W mieście wiał wówczas silny wiatr. Żuraw wieżowy o wysokości ponad 20 metrów przewrócił się i runął na plac budowy. Ramię żurawia spadło na powstający budynek.

W wyniku zdarzenia zginęli dwaj mężczyźni - 63-latek i 23-latek, pracownicy budowy, na których spadła konstrukcja żurawia. Jedna z ofiar była reanimowana na miejscu zdarzenia, druga zmarła w szpitalu. W wypadku ranne zostały też dwie inne osoby - jedną opatrzono na miejscu, a 30-letni mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Według informacji Polsat News, jego stan jest stabilny.

PAP/Łukasz Gągulski

Na miejscu czynności prowadzi policja i prokurator, są też inspektorzy nadzoru budowlanego oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy. Według ustaleń, w chwili katastrofy żuraw był nieczynny, a w kabinie nie było operatora.

- W ciągu sekundy to się stało - powiedział Polsat News świadek zdarzenia, Andrzej Zapała. Dodał, że jedna część żurawia runęła na ziemię, a druga trafiła w powstający budynek. - Jesteśmy pełni obaw, czy dobrze są zabezpieczone pozostałe dźwigi stojące w okolicy na placu budowy. Ta sytuacja musi zostać wyjaśniona - powiedział mieszkaniec okolicy, Kazimierz Gębala, w rozmowie z "Dziennikiem Polskim".

PAP/Łukasz Gągulski

W całym kraju obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Lubuscy strażacy interweniowali kilkaset razy. Rano na obrzeżach Międzyrzecza drzewo przewróciło się na przejeżdżający samochód. 64-letni kierujący zginął na miejscu.

Z poszczególnych województw napływają doniesienia o powalonych drzewach, zerwanych dachach i przerwach w dostawach prądu. Lasy Miejskie – Warszawa zaapelowały, by ze względu na niebezpieczeństwo stwarzane przez drzewa uszkodzone po nocnych wichurach zrezygnować dziś ze spacerów po stołecznych lasach.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Przed silnym wiatrem, którego prędkość w porywach może osiągać 120 kilometrów na godzinę ostrzegało w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Według meteorologów, w sobotę znów nad Polską mogą przejść wichury.