Jeden z najbogatszych Polaków i właściciel Grupy Kapitałowej Multico odniósł się w rozmowie z portalem do programów socjalnych PiS i obietnic wyborczych. Niektóre z nich ocenił jako udane, w tym program 500 plus i uszczelnienie VAT. 

- Generalnie wybrzmiewały raczej emocje polityczne po wygranej PiS w 2015 roku niż racjonalne prognozy gospodarcze. Cały czas byłem w kontrze do takich ocen i mówiłem, że jeśli uda się uszczelnić system podatkowy – o tym, że na samym VAT-cie mafie okradają państwo na 40 mld zł rocznie mówił na spotkaniach z Polską Radą Biznesu minister finansów z PO – to budżet będzie stać na transfery socjalne, jak choćby 500 plus. Jak się okazało, PiS udało się, a więc było to możliwe wcześniej - mówi Zbigniew Jakubas. 

Dodał jednak, że nie wszystkich obietnice partii rządzącej udało się spełnić, a niektóre go przerażają, jak podwyższenie wynagrodzenia minimalnego proponowane przez PiS.

- To nie są obietnice możliwe do zrealizowania. Obiecana pensja minimalna 4 tys. zł w ciągu trzech lat – to świetny przykład populizmu. W takim przypadku wiele firm zbankrutuje, nie mogąc udźwignąć kosztów, a bezrobocie sięgnie 20 proc. To jest kompletne szaleństwo, postulat nie do zrealizowania - przestrzega Jakubas. 

Więcej na: Business Insider Polska