Budownictwo oraz transport i logistyka: to tam najczęściej pracownicy z Ukrainy zarabiają najwięcej, czyli ponad 20 zł za godzinę na rękę (ponad 26,7 zł brutto) – wynika z badania agencji zatrudnienia EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Z badania wynika, że najlepiej opłacani są Ukraińcy zatrudnieni na budowach – prawie sześciu na dziesięciu z nich dostaje za godzinę pracy ponad 15 zł na rękę (powyżej 20 zł brutto), przy czym prawie 13 proc. zarabia ponad 20 zł.

W transporcie i logistyce taką stawkę uzyskuje ponad 11 proc. uczestników badania, a łącznie co czwarty zarabia powyżej 15 zł/h netto. W najczęściej wybieranej przez Ukraińców produkcji przemysłowej, ta najlepiej zarabiająca grupa to ok. 16 proc. Jak zaznacza Andrzej Korkus, prezes EWL, wśród najważniejszych zmiennych wpływających na wysokość zarobków pracowników z Ukrainy jest wielokrotność pobytów w Polsce lub też ich długość. Prawie połowa spośród tych zatrudnionych na ponad 12 miesięcy zarabia ponad 15 zł/h netto.

Liczy się też miejsce pracy: najlepiej opłacani są Ukraińcy na Mazowszu – 45 proc. z nich zarabia powyżej 15 zł na rękę. W Wielkopolsce ta grupa jest ponaddwukrotnie mniejsza. Sporo też zależy od znajomości języka polskiego, którą deklaruje już 80 proc. badanych. Żaden z pracowników swobodnie lub bardzo dobrze mówiących po polsku nie zarabia minimalnej stawki godzinowej, a ponad połowa dostaje powyżej 20 zł netto na godzinę.