Około 450 euro ma wynieść dochód podstawowy, którym rząd hiszpański chce zwalczać skutki kryzysu wywołanego pandemią. Według serwisu La Informacion, projektem przygotowany w Ministerstwie przeciwdziałania wykluczeniu, opieki społecznej i migracji, ma się zająć rząd na swoim najbliższym posiedzeniu.

Wicepremier i minister gospodarki, Nadia Calvino, która w rozmowie ze stacją La Sexta potwierdziła plan wprowadzenia powszechnego dochodu podstawowego, zaznaczyła, że ambicją rządu jest, by stał się on stałym elementem polityki państwa.

Dochód minimalny –na razie na trzy miesiące- przegłosowano już w Brazylii, która chce nim objąć głównie pracowników z szarej strefy i samozatrudnionych w tym drobnych sprzedawców ulicznych, którzy stracili dochody w wyniku pandemii. Mają dostać po 600 reali miesięcznie (ok 104 euro) czyli równowartość połowy płacy minimalnej.

O powszechnym dochodzie podstawowym dyskutują też Brytyjczycy- po ogłoszonym pod koniec marca apelu grupy 175 brytyjskich parlamentarzystów i przedstawicieli NHS, czyli brytyjskiej służby zdrowia.

Wprowadzenie nieopodatkowanego dochodu podstawowego (Universal Basic Payment) w wysokości 1000 dolarów miesięcznie, który w czasie kryzysu związanego z pandemią miałby objąć wszystkich dorosłych Amerykanów, proponują też w USA deputowani z Partii Demokratycznej. Do UBI nawiązuje zresztą wprowadzony przez prezydenta Trumpa pakiet stymulacyjny, zgodnie z którym każdy Amerykanin zarabiający mniej niż 75 tys. rocznie dostanie zasiłek w wysokości 1200 dolarów. Tyle, że jest to jednorazowa akcja.

Do dochodu podstawowego jest też porównywany zasiłek, który dostaną Kanadyjczycy tracący prace w wyniku pandemii- mogą liczyć na 2 tys. dolarów kanadyjskich przez 4 miesiące. –Taki dochód powinni dostać wszyscy, w tym osoby na dużo niższym zasiłku socjalnym- apeluje inicjatywa UBI Works Canada, która od połowy marca zbiera podpisy pod petycją o wprowadzenie UBI.

Zdaniem cytowanego przez serwis Wired znanego ekonomisty Guya Standinga, profesora Soas i współzałożyciela Basic Income Earth Network, pandemia sprawiła, że pilną koniecznością staje się wprowadzenie dochodu podstawowego na całym świecie. Jak obliczył amerykański magazyn Forbes, już ok 500 osobistości na świecie wzywa do sięgnięcia po UBI w walce z wywołaną przez Covid-19 destabilizacją gospodarki.