W budżecie Rosji na lata 2021-23 ministerstwo spraw wewnętrznych przeznaczyło dodatkowe 21,3 mld rubli (1,03 mld zł), m.in na zwiększenie funduszu na zasiłki pieniężne w formacjach siłowych. W sumie w pozycji „bezpieczeństwo narodowe i egzekwowanie prawa" w tym roku budżet wyda 2,456 bln rubli (130 mld zł) m.in. na podwyżki płac, dodatkowe gratyfikacje i ulgi.

To dwa razy więcej niż dostanie rosyjska ochrona zdrowia i to w czasie pandemii i 2,2 razy więcej niż Rosja wyda na edukację młodego pokolenia. Do 2023 r kwota ta wzrośnie do 2,544 bln, informuje portal finanz.ru

Wraz z dodatkowymi pieniędzmi - policja i inne służby dostały też anonimowość. A jak zapewnił w środę Władimir Putin, siły bezpieczeństwa będą nadal miały zagwarantowane „bezpieczeństwo prawne".

Pod koniec grudnia 2020 r prezydent Rosji podpisał ustawę zakazującą ujawniania informacji o życiu prywatnym i majątku wojskowych, pracowników ministerstwa spraw wewnętrznych, Rosgwardii i agencji ochrony. Kategoria silnie anonimowa obejmuje również urzędników z agencji regulacyjnych, w tym Federalnej Służby Podatkowej, Federalnej Służby Celnej, Rosfinmonitoring, FAS (służba antymonopolowa) i Izby Obrachunkowej.

„Trwają prace nad ustawą mającą na celu ochronę funkcjonariuszy organów ścigania i ich bliskich przed wszelkimi zagrożeniami, w tym w sieciach społecznościowych" - powiedział Putin. Podkreślił, że „Normy prawne chroniące pracowników MSW i innych departamentów w wykonywaniu ich obowiązków służbowych i urzędowych zawsze były w naszym ustawodawstwie" - powiedział Putin, dodając, że w ostatnim czasie zostały „wzmocnione".

Policja, zdaniem Putina, powinna „wraz z kolegami z innych formacji" monitorować przestrzeń internetową w celu identyfikacji osób w sieci, które angażują nieletnich w nielegalne działania, w tym akcje uliczne.