U nas i u nich
Czy nowe preferencje podatkowe rzeczywiście okażą się magnesem przyciągającym rodaków z powrotem do Polski? Zdaniem ekspertów – niekoniecznie.
Jak wyjaśnia Michał Wodnicki, ekspert podatkowy BCC, partner w zespole doradztwa podatkowego CRIDO, warunki korzystania ze zwolnienia są dosyć restrykcyjne, co ogranicza liczbę zainteresowanych.
– 7 tys. zł miesięcznej płacy może się wydawać znaczącą kwotą w Polsce. W porównaniu ze średnim wynagrodzeniem w innych krajach, takich jak Niemcy, Irlandia, Holandia (to popularne kierunki wyjazdów Polaków do pracy), które wynosi ok. 20 tys. zł brutto miesięcznie, oraz relatywnie wyższym dochodem rozporządzalnym rzeczywisty wpływ ulgi na powrót obywateli do Polski jest wątpliwy – uważa Wodnicki.
Oferta dla specjalistów
– Zachęty podatkowe faktycznie mogą wpłynąć na decyzje najlepiej zarabiających pracowników, szczególnie jeśli będą mieli perspektywę przeniesienia się do Polski w ramach struktur tego pracodawcy, u którego właśnie pracują – uważa Mateusz Żydek z Randstad Polska. – Duże firmy z branż IT i finansowej mogą ułatwić ten proces pracownikom, którym zależeć będzie na powrocie i skorzystaniu w Polsce z ulgi. Dotyczy to jednak przede wszystkim tych stanowisk, na których brakuje wysoko wykwalifikowanych kandydatów w krajach zachodnich, a jednocześnie praca tych osób w dużej mierze może być wykonywana zdalnie. W naszej firmie znamy historię kandydatów, którzy wrócili do Polski i nadal pracują w strukturach zachodniej firmy, dla której pracowali już wcześniej – opisuje Mateusz Żydek.
Jego zdaniem nowa preferencja podatkowa może być kluczowa dla tych pracowników, którzy odczuwają obciążenia podatkowe, ale jeśli przeważającym czynnikiem wyboru miejsca życia i pracy jest dla kogoś komfort życia czy poziom wynagrodzeń, to korzyści z obniżki podatków mogą być niewystarczające, by podjąć decyzję o powrocie do Polski.
Wyjazdy, ale i powroty
Z ostatnich badań Randstadu wynika, że poczucie wysokich obciążeń w Polsce jest powodem wyjazdów do pracy za granicą dla 22 proc. respondentów. Jednak najważniejsze przyczyny emigracji to lepiej płatna praca i warunki zatrudnienia w innym kraju – ponad 80 proc. wskazań. Ważne są też zachodni styl życia i chęć sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności w nowym otoczeniu. – Zachęty podatkowe w żaden sposób nie wpłyną na tę grupę emigrantów zarobkowych, dla których kluczowe są właśnie te kwestie – ocenia Mateusz Żydek