Mniejsze zatrudnienie albo wyższe ceny

Podwyższenie płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto w ciągu pięciu lat może kosztować gospodarkę niemal pół miliona miejsc pracy. Alternatywa to wyższa inflacja.

Aktualizacja: 28.10.2019 06:30 Publikacja: 27.10.2019 21:00

Mniejsze zatrudnienie albo wyższe ceny

Foto: Adobe Stock

W Polsce, według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, pracuje obecnie niespełna 16,5 mln osób w wieku 15–64 lata. W II kwartale br. liczba ta zmalała o 0,5 proc. rok do roku i była to jej druga zniżka z rzędu. Poprzednio ta najszersza miara zatrudnienia przez dwa kwartały z rzędu malała na początku 2013 r., gdy polska gospodarka znalazła się w stagnacji z powodu kryzysu fiskalnego w strefie euro i załamania inwestycji po Euro 2012. Tym razem zatrudnienie może maleć dłużej, bo wynika głównie z niekorzystnych trendów demograficznych. Z wyliczeń ekonomistów Credit Agricole Bank Polska wynika, że podwyższanie płacy minimalnej w tempie, jakie zapowiedziało PiS, jeszcze to zjawisko przyspieszy.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Wynagrodzenia
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Wynagrodzenia
Polacy na Wyspach zarabiają już więcej niż rdzenni Brytyjczycy
Wynagrodzenia
Nowe dane o płacach Polaków. Ile naprawdę zarabiamy?
Wynagrodzenia
Są nowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Obniżka stóp procentowych bliżej?
Wynagrodzenia
Pracującym studentom trudniej dziś o wymarzone zarobki