Do wypadku doszło na północny wschód od Bratysławy, w miejscowości Nitrianske Hrnčiarovce w pobliżu Nitry w kraju nitrzańskim.

Na drodze I/65 na odcinku prowadzącym z Nitry w kierunku miasta Zlaté Moravce, przewożący kilkadziesiąt osób autobus zderzył się z wypełnioną kruszywem ciężarówką. Według słowackich mediów, pasażerami autobusu byli w dużej części uczniowie szkół średnich wracający z lekcji. Do zdarzenia doszło przy złych warunkach atmosferycznych na wąskim i uznawanym za niebezpieczny odcinku drogi.

Według lokalnych źródeł, zjeżdżająca ze wzniesienia ciężarówka z nieznanych przyczyn przechyliła się. Kierowca autobusu próbował uniknąć zderzenia, ale nie zdążył. Ciężarówka uderzyła w bok autobusu, który następnie wpadł do rowu.

Wstępne informacje służb ratunkowych mówiły o 13 ofiarach śmiertelnych i 20 rannych. Po godz. 16 policja poinformowała, że zginęło 12 osób, w tym cztery niepełnoletnie. Nie potwierdziły się obawy, że pod wrakiem autobusu znajdują się kolejne ofiary. Ranni trafili do okolicznych szpitali. Stan trzech lekarze ocenili jako zagrażający życiu.

Na miejscu pracowało ok. 30 strażaków oraz załogi siedmiu karetek i dwóch śmigłowców ratowniczych.

Służby skierowały na miejsce psychologów, mających służyć wsparciem poszkodowanym. Tymczasowe schronienie pasażerowie znaleźli w podstawionym przez straż pożarną z Trnawy autobusie ewakuacyjnym.

Na miejsce tragedii udała się szefowa MSW Denisa Saková. Premier Peter Pellegrini przerwał wizytę na Cyprze, przekazując bliskim ofiar wyrazy współczucia.