Szymon Hołownia ogłosił 8 grudnia, że będzie ubiegał się o prezydenturę. Dziennikarz w ostatnim czasie znany był m.in. jako prowadzący emitowanego przez TVN programu "Mam talent!".

- Lubię go, jest sympatyczny - mówił o Hołowni Czarzasty.  Jednocześnie jednak lider Sojuszu wypomniał dziennikarzowi poglądy ws. in vitro, co do finansowania którego przez państwo był "mocno sceptyczny".

- Już się skończył taki czas, kiedy wyborcy są trochę za państwem świeckim i trochę za wolnością. Wyborcy raczej oczekują jasnych stanowisk w tych sprawach - stwierdził wicemarszałek Sejmu.

Jednocześnie Czarzasty zwrócił uwagę, że Hołownia to "następny dziennikarz z TVN, który startuje na funkcję prezydenta". - Pierwsza była Magdalena Ogórek, jej się nie udało - przypomniał. W 2015 roku Magdalena Ogórek (dziś związana z TVP) była kandydatką SLD na prezydenta. W wyborach zdobyła 2,38 proc.

Zdaniem lidera SLD Hołownia, przez wzgląd na swoje poglądy, będzie kandydatem centroprawicy w wyborach.

Lewica, w skład której wchodzi SLD, nie przedstawiła jeszcze swojego kandydata na prezydenta. Decyzję w tej sprawie ma podjąć w styczniu.