Trzaskowski nowym kandydatem KO. „Idę się bić”

Jednogłośną decyzją zarządu Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski będzie kandydatem KO w wyborach prezydenckich. Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała dziś o swojej rezygnacji.

Aktualizacja: 15.05.2020 15:43 Publikacja: 15.05.2020 10:28

Trzaskowski nowym kandydatem KO. „Idę się bić”

Foto: AFP

Decyzja Małgorzaty Kidawy-Bońskiej spowodowana była głównie jej bardzo niskimi notowaniami w sondażach oraz falą krytyki, jaka spadła na nią po poinformowaniu o bojkocie majowych wyborów.

Jak mówiła dziś była już kandydatka PO, dzięki temu właśnie politycy partii rządzącej zauważyli, że wybory te odbyć się nie mogą, a "Kaczyński się zatrzymał".

Kandydaturę Rafała Trzaskowskiego poparli wszyscy koalicjanci wchodzący w skład KO.

Sam Trzaskowski, komentując decyzję zarządu PO, podkreślił, że najważniejsze dla Polaków w zmieniającym się świecie jest znalezienie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.

Dowiedz się więcej: Co jeśli Trzaskowski wygra? Komisarz w Warszawie

- Biorę na siebie olbrzymią odpowiedzialność walki o silne, demokratyczne państwo. Idę się o nie bić - mówił Rafał Trzaskowski. - Zmienia się jeszcze jedno: wszyscy idziemy na wybory, demokratyczne i bezpieczne.

Kandydat stwierdził, że sytuacja nie jest łatwa, rządzący będą bowiem opozycyjnym kandydatom "rzucać kłody pod nogi", dlatego potrzebna jest maksymalna determinacja wszystkich wyborców.

Trzaskowski podziękował Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. - Bez takich silnych kobiet mężczyźni nie daliby sobie rady, potrzebują takiej opoki, takich kobiet jaką jest pani Małgorzata Kidawa-Błońska. Gdyby nie ona, dziś Andrzej Duda byłby prezydentem wybranym w niedemokratycznych wyborach - mówił Trzaskowski.

O Rafale Trzaskowskim jako potencjalnym zastępcy Kidawy-Błońskiej "Rzeczpospolita" pisała już wczoraj.

Trzaskowski miał potencjalnego rywala - gotowość do startu w wyborach prezydenckich deklarował były marszałek Sejmu i szef MSZ w rządzie Donalda Tuska Radosław Sikorski, który przybył na dzisiejsze obrady zarządu PO, mimo że nie jest jego członkiem.

Mimo sprzeciwu opozycji wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja. Ostatecznie, po odrzuceniu pomysłu przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy  i odejściu z rządu Jarosława Gowina, kilka dni przed tym terminem prezes PiS Jarosław Kaczyński i lider Porozumienia "odwołali" je oświadczeniem, a orzeczenie  PKW otworzyło drogę marszałek Sejmu Elżbiecie Witek do ogłoszenia kolejnego terminu.

Dotychczas nie wiadomo, kiedy wybory się odbędą. Ustawa o mieszanej - korespondencyjno-tradycyjnej - formie została przyjęta przez Sejm i trafiła do Senatu.

Ten ustami marszałka Grodzkiego zapewnił, że prace nad nią być może nie będą trwały 30 dni, jak w przypadku poprzedniej ustawy o wyborach kopertowych, ale Senat zamierza wykonać "tę pracę, której nie wykonał Sejm"

Wydarzenia
Ruszył nabór zgłoszeń do XV edycji Nagrody im. Edwarda J. Wende
Wydarzenia
Przed nami 22. Bieg po Nowe Życie
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam
Wydarzenia
Academic Polish Model United Nations na SGH
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Wydarzenia
Czas na deputinizację
Wydarzenia
Daniel Passent (1938–2022) - pożegnanie publicysty