1. W 2012 powiedział mi pan: „Nikt mi nie udowodnił, że Lech Kaczyński zginął przypadkowo”. Czy po ośmiu latach uważa pan, że katastrofa smoleńska to był zamach na prezydenta Lecha Kaczyńskiego i co pan zrobił przez pięć lat swojej prezydentury, żeby ściągnąć do Polski wrak tupolewa i czarne skrzynki?

2. Pięć lat temu w kampanii wyborczej zapowiadał pan, że jako prezydent będzie budował mosty między podzielonym społeczeństwem, będzie chciał być prezydentem wszystkich Polaków, a Pałac Prezydencki będzie otwarty dla wszystkich. Dzisiaj namawia pan do głosowania na siebie twierdząc, że 12 lipca należy zagłosować za Polską, a wcześniej mówił, że "LGBT to nie ludzie, tylko ideologia". Co pan zrobił jako prezydent, żeby być ponadpartyjną głową państwa, która łączy podzielone społeczeństwo?

3. Kandydując pięć lat temu na prezydenta Polski oskarżał pan prezydenta Bronisława Komorowskiego, że unika debat prezydenckich. Dlaczego nie zgodził się pan na debatę z Rafałem Trzaskowskim stawiając zaporowe ultimatum, że musi to być debata zorganizowana przez trzy telewizje? TVP odmówiła współorganizowania takiej debaty.

4. W 2015 roku krytykował pan w TVP upartyjnione publiczne media, które sprzyjały ówczesnemu prezydentowi. Czy dzisiaj TVP, sprzyjając panu i PiS, nie stały się tym, z czym pan walczył i czy panu to nie przeszkadza?

5. Pięć lat temu oskarżał pan również rząd PO-PSL za to, że czynnie wspierają Bronisława Komorowskiego w kampanii wyborczej. Czy premier Morawiecki i członkowie rządu wzięli urlop na czas wspierania pan w kampanii i czy koszty ich podróży po Polsce będą uwzględnione przez pański sztab wyborczy?

6. Czy akt łaski wobec osoby skazanej za pedofilię nie był błędem, tym bardziej znając sytuację materialną ofiary uzależnionej finansowo od prześladowcy i wiedząc, że kat ponownie może z nią zamieszkać?

7. Czy przed stwierdzeniem: „Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych", skonsultował pan swoje stanowisko z ekspertami-epidemiologami i czy można poznać ich nazwiska?

8. Występuje pan często przeciwko czasom słusznie minionym i piętnuje WSI. Czy nie miał pan obiekcji powołując Stanisława Piotrowicza, byłego prokuratora doby PRL na sędziego Trybunału Konstytucyjnego i dlaczego nie opublikował pan aneksu do raportu WSI autorstwa Antoniego Macierewicza?

9. Twierdzi pan, że za rządów PO-PSL ówcześnie rządzący pozwalali Polskę okradać z VAT, a Polska była w złej sytuacji gospodarczej. Jak w takim razie było stać państwo, po rządach PO-PSL, na kosztowne programy socjalne i czy mógłby pan wskazać winnych polityków PO i PLS okradania Polski z VAT, którzy zostali osądzeni i skazani po pięciu latach rządów PiS?

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

10.   Pan i pańskie zaplecze twierdzicie, że jeśli Rafał Trzaskowski zostanie prezydentem to 500+ zostanie zabrane, wiek emerytalny zostanie podniesiony, mienie żydowskie będzie oddane prawowitym właścicielom, a karta LGBT będzie w całym kraju. Czy mógłby pan wskazać, jakie prezydent RP ma kompetencje, żeby odebrać funkcjonujące programy socjalne, oddać mienie i obligatoryjnie w całej Polsce wprowadzić kartę LGBT?

Polityk nie powinien bać się odpowiadać na pytania, tym bardziej nazywający siebie niezłomnym i pretendujący do roli męża stanu. Andrzej Duda unikając trudnych kwestii nie ignoruje dziennikarzy czy poszczególnych mediów, ale czytelników, widzów i odbiorców tych mediów - Polaków, którzy mają różne poglądy. Rozmowa prezydenta z mediami nie jest przywilejem, ale obowiązkiem głowy państwa. Prezydent Lech Kaczyński nie bał się odpowiadać na pytania dziennikarzy i rozmawiał nawet z tymi, o których wcześniej wypowiadał się negatywnie.

Pytania do Andrzeja Dudy pozostają bez odpowiedzi.