W całej Polsce odbywają się wybory prezydenckie, w trybie hybrydowym. Wyborcy, którzy wcześniej zgłosili taką chęć, mogą oddać głos korespondencyjnie lub udać się bezpośrednio do lokalu wyborczego. Lokale wyborcze rozpoczęły pracę o 7.00 i będą otwarte do 21.00. Należy w nich przestrzegać zaleceń ministra zdrowia dotyczących ochrony przed koronawirusem: obowiązuje zachowanie odstępu od innych głosujących oraz zakrycie ust i nosa. Maseczkę trzeba będzie na chwilę uchylić przed komisją wyborczą, w celu umożliwienia identyfikacji.

- Te wybory będą bezpieczne, wolne i uczciwe - zapewnił w sobotę w programie „Gość Wiadomości” w TVP Sylwester Marciniak przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. - Ten rygor, który został wprowadzony ze względu na pandemię występującą na całym świecie, przynajmniej jeżeli chodzi o pierwszą turę, okazał się skuteczny i zarówno wyborcy jaki członkowie komisji wyborczych zachowali się odpowiedzialnie używali maseczek, środków odkażających. Także mam nadzieję, że w dniu jutrzejszym (w niedzielę - red.) będzie identyczna sytuacja i nie będzie żadnych ujemnych skutków - tłumaczył.

Marciniak przypomniał, że „trzeba zabrać ze sobą dowód tożsamości, bo to jest przesłanka  wydania karty do głosowania (...), trzeba też zabrać maseczkę, a co ważne również, żeby posiadać przy sobie własny środek piszący, długopis czy pióro, i dokonać aktu głosowania, czyli postawienia znaku X przy nazwisku kandydata”.  - Warto również przy oddawaniu głosu sprawdzić, czy na karcie do głosowania znajdują się dwie pieczęcie. Wydrukowana pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej i ostemplowana pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej. W przeciwnym wypadku, gdyby nie było tych dwóch pieczęci ta karta do głosowania jest nie ważna - dodał.

Pytany o kwestię terminu podania oficjalnych wyników wyborów, szef PKW podkreślił, że „najważniejsza jest ta ostatnia komisja”. - Bo dopiero wówczas możemy ogłosić końcowe wyniki - wyjaśniał.

- Teraz ten proces ustalania wyników jest prostszy, bo mamy dwóch kandydatów, więc będzie łatwiej ustalić wynik głosowania. I mamy nadzieję, że również protokoły z obwodowych komisji wyborczych za granicą spłyną na tyle szybko, że być może uda się w poniedziałek ustalić i ogłosić oficjalne wyniki wyborów - zaznaczył Marciniak.

- Mamy obowiązek czekać na protokoły komisji za granicą do 23.00 we wtorek. To jest ten końcowy termin, kiedy ewentualnie, gdybyśmy dysponowali protokołami Obwodowych Komisji Wyborczych w kraju, można ogłosić wyniki. Mam nadzieje, że uda się to w poniedziałek, trudno jeszcze przesądzać o godzinie. Wszystko też zależy od frekwencji i liczby kart do głosowania, które Obwodowe Komisje Wyborcze będą musiały przeliczyć - powiedział Sylwester Marciniak.