Zdaniem Zdrojewskiego Trzaskowski przegrał z Dudą po pierwsze dlatego, że sztab urzędującego prezydenta "nie dopuścił do bezpośredniej debaty; nie było więc szans na autentyczną konfrontację".

Drugim powodem porażki - jaki wskazuje Zdrojewski - jest sposób relacjonowania kampanii wyborczej przez media publiczne. - Jeśli zainteresowały się konkurentem, to tylko po to, by go zohydzić. To zdarzenie w UE w tej skali jest bez precedensu - ocenił.

Ponadto problemem - według Zdrojewskiego - był "mniejszy o połowę budżet" na kampanię Trzaskowskiego i "z powodu pandemii skrócony czas na prowadzenie kampanii".

Zdrojewski pytany o to czy Trzaskowski powinien był pojechać do Końskich i wziąć udział w organizowanej przez TVP debacie, stwierdził, że "osobiście był tego zwolennikiem". - Obserwując lęk prezydenta przed konfrontacją, wydaje się, że ryzyko było skromne, a szansa na obnażenie słabości prezydenta Dudy wielkie - ocenił.

Mówiąc o obecnej sytuacji w PO Zdrojewski stwierdził, że nadszedł czas na"refleksję i wreszcie zapowiadane zmiany w PO". - Są one absolutnie niezbędne i nie mogą mieć charakteru kosmetycznego. Pozorowane zmiany oznaczają nie tylko porażkę w kolejnych wyborach, ale więdnięcie, rozpad formacji w ciągu kilkunastu miesięcy - ostrzegł.

- Borys Budka obiecał zmiany w PO. Poważne, a nie kosmetyczne. Ze względu na kampanię wyborczą zadanie zostało przesunięte w czasie. Czas zmian to wczesna jesień - dodał. - Borys Budka ma maksimum trzy miesiące, aby w porozumieniu z Rafałem Trzaskowskim przygotować nowy koncept. W innym wypadku wszystko runie - ostrzegł.