W poniedziałek Kongregacja Nauki Wiary (Kongregacja Doktryny Wiary) udzieliła odpowiedzi na pytanie o to czy duchowny Kościoła katolickiego może pobłogosławić związek jednopłciowy.

Instytucja powołana w celu dbania o prawowierne głoszenie i obronę wiary katolickiej w całym Kościele w dwustronicowym wyjaśnieniu w tej sprawie opublikowanym w siedmiu językach udzieliła odpowiedzi odmownej.

W niektórych krajach parafie i duchowni zaczęli błogosławić związki osób tej samej płci zamiast małżeństw, a biskupi domagają się instytucjonalizacji takich błogosławieństw. Konserwatyści w liczącym 1,3 mld członków Kościele rzymskokatolickim wyrazili zaniepokojenie takimi praktykami.

"My, członkowie Inicjatywy Księży Parafialnych, jesteśmy głęboko zbulwersowani nowym rzymskim dekretem, który chce zakazać błogosławienia kochających się osób tej samej płci. Jest to nawrót do czasów, które mieliśmy nadzieję przezwyciężyć wraz z papieżem Franciszkiem" - napisała w oświadczeniu grupa, która swoją siedzibę ma w Austrii.

Inicjatywa Księży Parafialnych prowadzona przez księdza Helmuta Schuellera od dawna sprzeciwia się Watykanowi. Grupa chce zmiany przepisów kościelnych, aby księża mogli się żenić, a kobiety mogły zostać kapłanami.

Zapowiedziała, że będzie łamać kościelne zasady, udzielając komunii protestantom i rozwiedzionym katolikom, którzy ponownie się pobrali.

Założona w 2006 roku przez dziewięciu księży inicjatywa twierdzi, że ma obecnie około 350 członków kościelnych i ponad 3000 świeckich zwolenników.