„Wprost” i „Dżungla polityczna” TVP Info ustaliły, że prawybory odbędą się przy okazji wyłaniania władz regionalnych partii.

W związku z tym, liderzy PO muszą odpowiedzieć na dwa pytania. Po pierwsze, czy wybór kandydata ograniczyć do Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego, czy dopuścić do rywalizacji także innych. Swój akces zgłasza Janusz Palikot. to rodzi kolejny kłopot - czy w prawyborach będą mogły wziąć udział także osoby spoza partii jak np. Andrzej Olechowski.

Po drugie, wątpliwości dotyczą szczebla, od którego można przeprowadzać takie sondaże. Są dwie możliwości: albo od wyboru władz powiatowych, albo zjazdów regionalnych, na których wyłania się władze. – Jeśli zejdziemy do powiatów, to będzie oznaczać, że w tych prawyborach weźmie udział ok. 20 tys. ludzi, czyli mniej więcej połowa członków partii – twierdzi jeden polityków z PO.

Pewne jest tylko, że prawybory nie odbędą się w formie głosowania przez internet. – Mamy za mało czasu, żeby przygotować takie przedsięwzięcie od strony technicznej – twierdzi Platforma.