PO obiecuje: zrobimy więcej

Nie będzie obniżki podatków, ale po kryzysie stawka VAT wróci do 22 proc., zniknie formularz PIT - zapowiada Platforma Obywatelska

Aktualizacja: 12.09.2011 02:35 Publikacja: 11.09.2011 20:36

Jesteśmy pierwszym rządem, który odważnie mówi: wiemy, że nie wszystko udało nam się zrobić – mówił

Jesteśmy pierwszym rządem, który odważnie mówi: wiemy, że nie wszystko udało nam się zrobić – mówił na konwencji Donald Tusk

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Pod hasłem "Zrobimy więcej" miesiąc przed wyborami Platforma przedstawiła swój program wyborczy.

– Jesteśmy pierwszym rządem, który odważnie mówi: wiemy, że nie wszystko udało nam się zrobić – zwracał się w sobotę Donald Tusk do działaczy i sympatyków partii zgromadzonych na konwencji programowej PO w warszawskiej hali Arena Ursynów. – Jeżeli wygramy wybory, następny etap budowania Polski przeprowadzimy lepiej.

Prawie dwustustronicowy dokument "Następny krok. Razem" został podzielony na cztery części: innowacyjność i kapitał społeczny, rodzina i bezpieczeństwo, wolny obywatel i efektywne państwo oraz stabilna gospodarka. W każdej PO chwali się dokonaniami i zapowiada, co zrobi, gdy wygra.

Mniejszy dług,  większe ulgi

O podatku liniowym, niegdyś sztandarowym haśle PO, nie ma ani słowa. Nie możemy też liczyć na obniżkę podatków, jedynie VAT w 2014 roku, czyli – jak liczy partia – po kryzysie ma wrócić do poprzedniego poziomu (22 proc.). W odpowiedzi na plany PiS uproszczenia podatków dochodowych rządząca partia obiecuje w ślad za likwidacją NIP – znieść deklarację PIT, zdejmując tym samym z Polaków obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych.

Jak ma to działać? Na stronie urzędu skarbowego podatnik mógłby sprawdzić, ile zarobił i dowiedzieć się, czy musi fiskusowi podatek dopłacić, czy też może liczyć na zwrot nadpłaty.

– Obiecujemy też zwiększyć ulgi prorodzinne na trzecie i kolejne dziecko – mówił Radosław Sikorski, szef MSZ i koordynator kampanii Platformy.

PO ma w następnej kadencji dążyć do zrównoważonego  budżetu. Obiecuje zredukowanie zadłużenia do 48 proc. PKB z obecnych 53 proc. (zadłużenie pełne – liczone metodą unijną wynosi dziś 54,9 proc.). Partia deklaruje, że podejmie działania, by do 2018 r. dług został obniżony do 40 proc. PKB .

Dzięki temu mają spaść koszty obsługi długu i kredytów dla firm. A NBP będzie miał większe możliwości obniżania stóp procentowych, co wspomoże wzrost gospodarczy.

Jednak PO chce też, by banki odprowadzały tzw. opłatę ostrożnościową (trafiałaby do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego). W ocenie ekspertów oznaczałoby to dla klientów wzrost opłat bankowych.

Emerytury z gazu

Partia zapowiada, że płace sfery budżetowej, zamrożone ze względu na kryzys, zaczną ponownie rosnąć. Podwyżki obiecuje zwłaszcza nauczycielom akademickim i policjantom. Także kobiety mają się poczuć dowartościowane – PO chce wprowadzić przepisy gwarantujące im "równą płacę za równą pracę".

Zamierza też zwiększyć efektywność zarządzania aktywami OFE. Szczegółów nie ujawnia. Zaś dla osób zbliżających się do emerytury wprowadzone mają zostać bezpieczne fun-dusze.

Ulgi podatkowe dla dobrowolnie odkładających na emeryturę mają wzrosnąć do 6 proc. odpisu od podstawy opodatkowania (teraz 4 proc.), by motywować ich do oszczędzania.

Sikorski nie zapomniał, że nasze społeczeństwo się starzeje. – Środki, które pozyskamy z eksploatacji gazu łupkowego, przeznaczymy na fundusz pokoleniowy, na przyszłe emerytury – deklarował.

Zdaniem Michała Szubskiego, prezesa PGNiG, na pierwsze zyski z eksploatacji tego gazu możemy liczyć w 2015 r.

Platforma w swym programie duży nacisk kładzie na innowacyjność. Obiecuje, że wynegocjuje ponad 300 mld zł w budżecie UE na lata 2014 – 2020 na program inteligentnego rozwoju. Do 2015 r. w szkołach mają się pojawić e-podręczniki. Na podobieństwo boisk Orlików PO chce wybudować 1000 Świetlików – centrów kultury i bibliotek gminnych.

Partia zamierza również wprowadzić nowe rozwiązania w finansowaniu służby zdrowia. Od 2013 r. Polacy mają mieć prawo wyboru, komu przekażą składkę, bo powstaną konkurencyjne wobec NFZ fundusze zdrowotne.

Poza tym PO obiecuje rozbudowę przedszkoli i wydłużenie czasu ich pracy, tak by mogły z nich korzystać wszystkie trzy- i czterolatki oraz przebudowę systemu dowodzenia wojskiem.

Czy to populizm?

Politolog dr Jacek Kloczkowski podkreśla, że w planach Platformy widać próbę przesłonięcia jej niepowodzeń. – Dotyczy to problemów w armii, z którymi rząd sobie nie radził przez cztery lata i wie, że go to obciąża. Podobnie jest z edukacją – ocenia. – Nasuwa się pytanie o wiarygodność partii i podejrzenia o populizm.

Z programu nie wszyscy działacze PO są do końca zadowoleni. – Jest ważny, podaje źródła finansowania naszych propozycji, czego nie robią inne partie, choć nie zawiera wszystkiego, co ja uważam za istotne – mówi "Rz" Michał Okła, senator Platformy, kandydujący z własnego komitetu w Świętokrzyskiem. – Brakuje w nim szczegółowych propozycji dla przedsiębiorczości, np. ustaw zakazujących bankom łupienia kredytobiorców czy przepisów dotyczących nieuczciwych przedsiębiorców.

Opinia: prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych

To zapowiedzi działań, nie program. Zresztą nawet te zapowiedzi nie mają nic wspólnego z faktycznymi działaniami, jakie politycy podejmują  po wygranych wyborach. Z doświadczenia ostatnich lat wiemy, że programy to jedynie obietnice, a robi się to, na co pozwalają okoliczności i aktualny stan gospodarki. W programie PO mnóstwo jest ogólnych stwierdzeń: "zintensyfikujemy działania", "zwrócimy baczną uwagę na sprawy dotyczące...". Trudno je ocenić. W związku z obietnicą likwidacji formularzy PIT wyborcy mogli odnieść wrażenie, że PO chce znieść sam podatek dochodowy, dopiero przy uważnym wczytaniu się w program dowiadujemy się, że nie o to chodzi. Sam pomysł likwidacji papierowego formularza jest absurdalny, bo urząd skarbowy nie może przekazać podatnikowi informacji o jego zarobkach, bo sam ich nie ma. Wiedzę na temat dochodu podatnika czerpie właśnie z wypełnianych przez niego deklaracji, czyli krótko mówiąc, urząd wie tyle, ile powiedzą mu podatnicy.

eg

Opinia: Ryszard Petru, przewodniczący rady nadzorczej Domu Inwestycyjnego Investors

Program PO może nie jest rewolucyjny, ale wykonalny. To miękka kontynuacja tego, co partia zrobiła podczas minionych czterech lat. Realne jest bowiem zlikwidowanie deficytu budżetowego do 2015 r. i deficytu finansów publicznych do 2018 r. Musi jednak temu towarzyszyć wysoki wzrost gospodarczy.

W praktyce zaś konieczne są reformy, o których ze zrozumiałych względów przed wyborami się nie mówi.

Reformy tak naprawdę nie są po to, aby oszczędzić, ale by zwiększyć PKB. Chodzi więc o wyrównanie wieku emerytalnego, reformę emerytur mundurowych i KRUS. To wszystko ciągle jest przed nami. Zmianie powinna też ulec strategia prywatyzacji. Nie chodzi przecież o sprzedaż akcji czy udziałów, ale o faktyczne oddanie firmy w prywatne ręce.

Także hasło deregulacji jest moim zdaniem zbyt ogólne. Wszystkich interesuje, jak faktycznie ją przeprowadzić. Warto byłoby więc poinformować wyborców, co trzeba zrobić, aby udało się to w kolejnej kadencji parlamentu.

eg

21 priorytetów PO:

01:

Wynegocjujemy ponad 300 mld złotych w budżecie UE na lata 2014–2020 na nasz program inteligentnego rozwoju, który wesprzemy kolejnymi 100 mld złotych środków własnych.

02:

Płace sfery budżetowej, zamrożone ze względu na kryzys, zaczną ponownie rosnąć. Podobnie jak konsekwentnie zwiększyliśmy płace nauczycieli, będziemy sukcesywnie podnosić wynagrodzenia innych ważnych społecznie grup zawodowych, zaczynając od nauczycieli akademickich i policjantów.

03:

Do 2013 roku wprowadzimy rozwiązania gwarantujące Polsce wysokie przychody z wydobycia gazu łupkowego, które przeznaczymy na bezpieczeństwo przyszłych emerytur.

04:

Na podobieństwo 1800 Orlików wybudujemy 1000 Świetlików – centrów kultury i bibliotek gminnych, które będą wspierać kreatywność i budować umiejętność pracy zespołowej.

05:

W ciągu kadencji zwiększymy wydatki na Uniwersytety Trzeciego Wieku i grupowe zajęcia zdrowotne dla seniorów.

06:

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Żeby temu zaradzić, radykalnie zwiększymy ulgę rodzinną na trzecie i kolejne dziecko.

O7:

W ramach programu „Koperniki" w każdym województwie do 2020 roku stworzymy „Centra Nauki", których zadaniem, podobnie jak to się ma w przypadku udanego projektu stołecznego, będzie inspirowanie młodzieży do nauki i innowacyjności.

08:

Zlikwidujemy formularze podatkowe PIT.

09:

Obniżymy zasadniczą stawkę VAT do 22% w 2014 roku, kiedy światowy kryzys gospodarczy powinien ustąpić fazie ożywienia.

10:

Zwiększymy ulgi podatkowe dla oszczędzających na emeryturę, by motywować skłonność do długookresowego oszczędzania.

11:

Zapewnimy dostęp do szerokopasmowego Internetu w każdej gminie.

12:

Stopniowo do 2015 roku wprowadzimy do szkół e-podręcznik.

13:

Damy Polakom prawo wyboru, komu przekażą swoją składkę zdrowotną, wprowadzając konkurencję dla NFZ.

14:

Wprowadzimy do kodeksu pracy odnawialne umowy sezonowe dla pracowników, co zwiększy stabilność zatrudnienia wśród młodych.

15:

Zlikwidujemy obowiązek noszenia przez kierowcę przy sobie dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu i prawa jazdy, które policja i inne służby będą mogły skontrolować, łącząc się elektronicznie z odpowiednim urzędem.

16:

Radykalnie ograniczymy dostęp służb specjalnych i policyjnych do bilingów obywateli oraz zwiększymy kontrolę nad wykorzystywaniem podsłuchów.

17:

Skrócimy termin wydawania pozwoleń na budowę z około 300 do 100 dni, a liczbę procedur z ponad 30 do 15. Skrócimy termin oczekiwania przez obywatela na rozstrzygnięcie jego sprawy w sądzie o 1/3.

18:

Będziemy dążyć do zrównoważonego budżetu przed końcem kadencji. Obniżymy relacje długu do PKB do 48% w 2015 roku i do 40% w 2018 roku, dzięki czemu będziemy mieli niższe stopy procentowe i szybszy wzrost gospodarczy.

19:

Wzorem krajów najbardziej rozwiniętych wprowadzimy przepisy gwarantujące kobietom „równą płacę za równą pracę", eliminując dyskryminację kobiet w miejscu pracy.

20:

Najlepsi maturzyści już od pierwszego roku studiów będą otrzymywać stypendia naukowe.

21:

Przeznaczymy miliard złotych ze środków unijnych na Fundusz Przedsiębiorczości na Wsi.

Źródło: Platforma Obywatelska - platforma.org/wybory/program/

Pod hasłem "Zrobimy więcej" miesiąc przed wyborami Platforma przedstawiła swój program wyborczy.

– Jesteśmy pierwszym rządem, który odważnie mówi: wiemy, że nie wszystko udało nam się zrobić – zwracał się w sobotę Donald Tusk do działaczy i sympatyków partii zgromadzonych na konwencji programowej PO w warszawskiej hali Arena Ursynów. – Jeżeli wygramy wybory, następny etap budowania Polski przeprowadzimy lepiej.

Pozostało 96% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!