Czterdziestodwupiętrowy PKiN, "dar przyjaźni" od Związku Radzickiego za czasów Józefa Stalina, od zmierzchu do północy był oświetlony barwami ukraińskiej flagi.

"To znak solidarności z naszymi ukraińskimi sąsiadami" - napisała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pomysł oświetlenia Pałacu Kultury powstał na Facebooku, na założonym we wtorek późnym wieczorem profilu "Chcemy podświetlenia Pałacu Kultury na kolory Ukrainy". W ciągu kilkunastu godzin zalajkowało go ponad tysiąc osób.

Solidarność z Ukraińcami deklarują też mieszkańcy innych miast. Wrocław oświetlił swój stadion kolorami ukraińskiej flagi, żółto-niebieskie barwy pojawiły się jako graffiti na murach krakowskich budynków, a w Kielcach ukraińskie flagi zawisły w centrum miasta.

Ukraiński rząd pod koniec listopada wycofał się z długo przygotowywanych planów podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wywołało to masowe protesty społeczne w największych ukraińskich miastach. Na ulice wyległy setki tysięcy ludzi. Jest to największy na Ukrainie zryw społeczny od czasów pomarańczowej rewolucji z lat 2004-2005. Trwa od dwóch tygodni.