1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Unia Europejska jako obszar wolnego handlu, obszar swobodnego przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług to było wielkie osiągnięcie powojennej Europy. I takiej Unii należy bronić. Niestety ta wspaniała idea została w pewnym momencie wypaczona. Została wypaczona przez szkodliwą wiarę, że polityka powinna mieć prymat nad ekonomią, że więcej regulacji to droga do dobrobytu. Skończyło się tym, że dziś mamy setki tysięcy szkodliwych przepisów ograniczających wolność gospodarczą. Nie możemy dać sobie wmówić, że więcej centralizacji jest ratunkiem. Wręcz przeciwnie, Europa, podobnie jak Polska, potrzebuje dziś więcej wolności. Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim pomysłom zmierzającym w kierunku federalizacji UE czy budowy europejskiego superpaństwa. Trzeba uzdrowić obecny związek państw przez powrót do wartości, które legły u podstaw integracji europejskiej. Tylko w ten sposób, a nie w wyniku centralizacji, Unia Europejska może wrócić na drogę wzrostu gospodarczego i zwiększyć swoje znaczenie w polityce międzynarodowej.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Kryzys w strefie euro wbrew zapewnieniom Komisji Europejskiej jest daleki od końca. Reformy wymuszone na państwach Europy południowej okazały się nieskuteczne i doprowadziły do katastrofalnego poziomu bezrobocia. Kryzys prowadzi do odrodzenia się nacjonalizmów i wrogości do imigrantów, w tym Polaków. Trzeba powiedzieć wprost – kryzys jest w bardzo dużym stopniu spowodowany przez wspólną walutę. Utrata konkurencyjności krajów południa Europy względem państw północnych jest w znacznym stopniu konsekwencją przyjęcia euro. Co więcej, przynależność do strefy euro uniemożliwia tym krajom wyjście z kryzysu przez dewaluację. Problemy związane z pozbawieniem się własnej waluty są boleśnie odczuwane nie tylko przez te kraje, ale też Francję czy Holandię. Kryzys strefy euro ma też oczywiście olbrzymi wpływ na kraje, które do strefy nie należą, ale są jej ważnymi partnerami handlowymi, takie jak Polska czy Wielka Brytania.
Dziś euro zagraża fundamentom integracji europejskiej. Jedynym rozwiązaniem jest kontrolowany demontaż strefy euro i powrót do walut narodowych. Powinniśmy przełamać polityczną poprawność i rozpocząć debatę w Europie o tym, jakie byłyby koszty takiej operacji i w jaki sposób maksymalnie ograniczyć straty związane z tym procesem. Jest wysoce wątpliwe czy unia monetarna przetrwa w obecnej formie najbliższe lata. Dlatego zajmujemy jednoznaczne stanowisko, że Polska nie powinna wchodzić do strefy euro.