1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Konstrukcje takie, jak „Unia zmierzająca w kierunku federalizacji" lub „superpaństwo" są teoretyczne i nieco sztuczne. Unia Europejska jest związkiem państw niejednorodnym pod względem stopnia integracji. Część państw członkowskich należy do strefy euro, część nie, przy czym niektóre (W. Brytania, Dania) są z niej wyłączone traktatowo. Część należy do strefy Schengen, a część nie. Protokół nr 30 do Traktatu Lizbońskiego wyłącza Wielką Brytanię i Polskę (później również Czechy) ze stosowania Karty Praw Podstawowych. Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa nie ogranicza niezależności państw członkowskich w prowadzeniu ich własnej polityki zagranicznej. Itd. itp. Podobnych przykładów o różnym ciężarze gatunkowych dałoby się pewnie znaleźć co najmniej kilkadziesiąt. To wewnętrzne zróżnicowanie jest cechą charakterystyczną Unii Europejskiej, tylko dzięki poszanowaniu tych wyłączeń integracja mogła się rozwijać. Federalizacja, a zwłaszcza superpaństwo musiałyby znieść tę różnorodność. Innymi słowy przesadne dążenie do unifikacji zniszczyłoby najważniejszy mechanizm realnego pogłębiania integracji.
2. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Polska zobowiązała się do przystąpienia do strefy euro w traktacie ateńskim, jednak bez określenia terminu. Warunki przystąpienia określone są przez kryteria konwergencji z Maastricht. Uważam, że należy dążyć do spełnienia tych kryteriów, ponieważ byłoby to korzystne dla kondycji narodowej waluty. Natomiast z ewentualnym wejściem do strefy euro należałoby zaczekać przynajmniej do czasu wyjaśnienia jej przyszłych losów, tego czy w ogóle przetrwa i w jakiej formie. A więc: bez pośpiechu. (Osobnym zagadnieniem jest konieczność zmiany Konstytucji RP, rzecz trudna do wyobrażenia w Polsce w dającej się przewidzieć przyszłości.)
3. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?