Reklama
Rozwiń

Potrzebny odważny dialog z historią

Rozmowa z Krzysztofem Ingardenem, architektem.

Aktualizacja: 07.07.2014 14:04 Publikacja: 04.07.2014 02:17

Potrzebny odważny dialog z historią

Foto: 123rf.com

Rz: Czy w Krakowie należy ?dbać wyłącznie o kulturowe dziedzictwo, czy miasto ?może się rozwijać i jest ?w nim miejsce na współczesną architekturę?

Krzysztof Ingarden:

Kraków jest bardzo specyficznym miastem, w którym na szczęście historyczne centrum nie ucierpiało podczas II wojny. To jego chluba, więc trzeba o nie dbać i konserwować. ?W obrysie średniowiecznego miasta wewnątrz Plant ?nie powinno się już budować, to kompozycja skończona ?i zamknięta. Może jedynie jakiś kolejny hotel ?w adaptowanej kamienicy... Nieco więcej możliwości pozostało w XIX-wiecznym ringu, ale i tu mogą powstać najwyżej obiekty uzupełniające luki o skali kamienic ?z przełomu XIX/XX wieku.

Czy w Krakowie w ogóle jest możliwa współczesna odważna architektura?

Oczywiście! Myślę, że ?w tym mieście najważniejsze, żeby była to architektura inteligentna, bo odwagę architekt musi mieć ogromną, żeby budować ?w tak mocnym kontekście historycznym. Aby zmierzyć się z tradycją i zaproponować coś, co byłoby znakiem czasu i wkładu naszego pokolenia w architektoniczny dialog ?z historią. Kiedy projektowaliśmy Małopolski Ogród Sztuki (niedawna nagroda SARP – red.), analizowaliśmy materiały ?i geometrię układu całego kwartału w sąsiedztwie, aby poznać kod lokalny i na jego podstawie stworzyć współczesną, abstrakcyjną koncepcję elewacji budynku.

O pierwszym dziesięcioleciu po 1989 r. ?w Krakowie mówi się, że był to czas niewykorzystany, ?jeśli chodzi o architekturę (oczywiście chlubnym wyjątkiem jest Muzeum Manggha). W tamtym czasie jednak nadrabiano zaległości infrastrukturalne. Ale ?w następnym dziesięcioleciu nastąpił intensywny rozwój, wspomagany funduszami unijnymi, zwłaszcza inwestycji kulturalnych. ?W Krakowie powstało mnóstwo bardzo ciekawych obiektów, które wzmacniają kulturalną ofertę miasta.

Jakich?

Na przykład oddział Muzeum Historycznego?– Podziemia Rynku pod  płytą Rynku Głównego (projekt prof. Andrzeja Kadłuczki), Międzynarodowe Centrum Kultury (proj. Romuald Loegler), Pawilon Wyspiański 2000, Małopolski Ogród Sztuki (Ingarden & Ewy). Wiele z nich to ?obiekty adaptowane ?lub zmodernizowane, jak Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Schindlera, Muze-?um Numizmatyki, Muzeum Armii Krajowej czy – ?w przebudowie – Muzeum Czartoryskich.  Ale są ?i wzniesione od podstaw, ?jak Muzeum Kantora czy  MOCAK - pierwsze muzeum sztuki współczesnej ?w Krakowie, czy realizowane obecnie przez nas: Centrum Kongresowe ICE przy rondzie Grunwaldzkim ?z największą budowaną ?w Polsce salą koncertową na ok. 1900 osób, czy też Galeria Europa Daleki Wschód (aneks Muzeum Manggha) ?z nowoczesnymi wystawienniczymi przestrzeniami typu white box. Jeśli więc chodzi ?o inwestycje kulturalne, ?to Kraków jest miastem dynamicznym.

A z innych inwestycji potrzebnych w Krakowie, na jaką czeka pan najbardziej?

Chciałbym, żeby wyjaśniła się sytuacja z Bulwarami Wiślanymi i hotelem Forum. To bardzo ważne, bo to ostatnia tak duża działka inwestycyjna w pobliżu Wawelu. O tym, że jest to miejsce trendy, wie dobrze młodzież, która tłumnie okupuje leżaki wokół kawiarni wynajmującej parter niszczejącego ?od dziesięciu lat modernistycznego hotelu Forum. Roztacza się stąd rewelacyjny widok: na Wawel, Skałkę, Stare Miasto. Bryła hotelu jest znakiem czasu ?i piękną rzeźbą wymagającą oczyszczenia ?i lekkiego retuszu. Widziałbym, jak można by zaadaptować ją do nowych potrzeb...

O modernistyczną architekturę lat 60. i 70. w Krakowie trwa ostry spór: wyburzyć ?czy zmodernizować?

To jest problem szeroko ?w Krakowie dyskutowany, ?co zrobić ze współczesnymi „modernistycznymi ruinami". Dla Szkieletora (nieukończonego od prawie 40 lat wieżowca) przy rondzie Mogilskim, znaleziono wreszcie wyjście. Obecny inwestor ma go dokończyć według projektu pracowni DDJM. Hotel Cracovia, zaprojektowany przez prof. Witolda Cęckiewicza w latach 60., chroni obecnie wpis do ewidencji zabytków, ale debaty nie ustają. Co będzie z hotelem Forum, ?nie wiadomo, właściciele nieruchomości nie ujawniają planów.

W jakim kierunku obecnie Kraków się rozwija, jeśli chodzi o inwestycje mieszkaniowe?

Centrum i Kazimierz są już wypełnione. Obecnie modne i najbardziej atrakcyjne jest Podgórze, tam powstają najciekawsze realizacje.

A co z Nową Hutą?

Tereny Nowej Huty to wielki potencjał, jest tam planowane centrum dla nowych inwestycji krakowskich. Przed dwoma laty ogłoszono konkurs „Kraków – Nowa Huta Przyszłości" na urbanistyczną koncepcję zagospodarowania ponad ?5 tys. ha w tym rejonie, który wygrała pracownia ARCA ?– Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury. Miasto uzależnia teraz swoje nadzieje od pozyskania europejskich środków finansowych. To ogromny projekt, ale sądzę, ?że niejedyny teren do inwestycji. Pozostają jeszcze niewykorzystane poprzemysłowe tereny ?w obrębie terenów huty Sendzimira, które Skarb Państwa właśnie odzyskuje od spółki AcelorMittal, co do których na razie nie ma jasnej koncepcji. Z pewnością ?to także teren nowych możliwości dla miasta.

— rozmawiała Monika Kuc

Krzysztof Ingarden – architekt, współzałożyciel biura JET Atelier (1991) i Ingarden & Ewy Architekci (od 1998), prowadzonego z Jackiem Ewý. Pracował ?w biurze Arata Isozaki w Tokio ?i J.S.Polshek & Partners w Nowym Jorku.  Wykładowca Krakowskiej Akademii. Konsul honorowy Japonii w Krakowie. Laureat Nagrody Honorowej SAP. Autor ?i współautor licznych projektów, ?m.in. Małopolskiego Ogrodu Sztuki ?w Krakowie), Centrum Kongresowego w Krakowie, Pawilonu „Wyspiański 2000" w Krakowie, Pawilonu Polski na EXPO 2005 Aichi, Japonia, Szkoły Języka Japońskiego przy Centrum Manggha, Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie ?(z J. Ewý), Ambasady RP w Tokio.

Rz: Czy w Krakowie należy ?dbać wyłącznie o kulturowe dziedzictwo, czy miasto ?może się rozwijać i jest ?w nim miejsce na współczesną architekturę?

Krzysztof Ingarden:

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!