Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 15.01.2015 07:24 Publikacja: 14.01.2015 23:50
Meczet w Kolonii, największy w Niemczech
Foto: Rzeczpospolita, Oliver Berg
Rz: Jak w środowiskach europejskich muzułmanów przyjmowane są argumenty, że w imię zasad demokracji od muzułmanina mieszkającego w Europie należy wymagać, aby odnosił się obojętnie do karykatur Mahometa oraz wyśmiewających islam, które pojawiają się w mediach?
Ali Kizilkaya: Muzułmanie nie mogą tego akceptować i zdecydowana większość nie ma zamiaru tego czynić nawet w takich warunkach jak obecnie, kiedy mamy do czynienia ze skutkami aktu terrorystycznego w imię fałszywych zasad islamu. W Niemczech sprawa ta jest uregulowana w kodeksie karnym, którego art. 166 mówi o karze do trzech lat więzienia za świadomą obrazę uczuć religijnych zagrażającą pokojowi publicznemu. Obywatele nie powinni się nawzajem obrażać. Muzułmanie, podobnie jak wyznawcy innych religii, oczekują szacunku.
Jak skomentuje pan coraz częstsze opinie, że jedynie wykształcenie się tzw. europejskiego islamu, czyli nowego nurtu umiejscawiającego zasady islamu w kulturze europejskiej, umożliwi pokojowe współżycie muzułmanów w Europie ze społeczeństwami poszczególnych państw.
Nie ma żadnej potrzeby tworzenia nowego islamu. Jest to religia uniwersalna i dostosowana do każdej epoki. Nie ma więc potrzeby żadnej nowej interpretacji. Taka jest opinia przeważającej większości wyznawców islamu. Są oczywiście różne próby interpretacji, są różne kierunki i poważne nadużycia w wykładni Koranu prowadzące do przemocy czy aktów terroru. Z tym należy walczyć, ale nie kosztem dostosowania islamu do wymagań obcych kultur. To absolutnie wykluczone.
O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych fragmentów programu #RZECZo...
Wyobraź sobie ogród, który nie tylko wygląda pięknie, ale też staje się Twoją prywatną oazą spokoju. Miejsce, w...
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy k...
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funk...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas