Jak wyjaśnia prof. Dorota Fropp-Bayat z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, nowoczesna akwakultura jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów produkcji żywności, związanym z hodowlą ryb czy skorupiaków. Obecnie połowa wszystkich spożywanych na świecie ryb pochodzi z akwakultury, a w Unii Europejskiej sektor akwakultury jest źródłem prawie 20 procent ogólnej produkcji surowca rybnego. Bezpośrednie zatrudnienie znajduje w nim już około 70 tysięcy osób – dodaje prof. Dorota Fropp-Bayat. Akwakultury, takie jak ta funkcjonująca od 2012 r. w Bańkach k. Płońska, obecnie dostarczają 30–36 tys. ton ryb rocznie, co stanowi około 15–18 proc. rynku ryb konsumpcyjnych w Polsce
– Akwakultura to świetna metoda pozyskiwania zdrowych, smacznych i zawsze świeżych ryb – przekonuje Eran Huppert, dyrektor generalny Global Fish Sp. z o.o. – Przy jej wykorzystaniu możliwa byłaby hodowla ryb nawet w centrum Warszawy – dodaje. Co więcej, akwakultura prowadzona w technologii takiej jak ta stosowana w Bańkach praktycznie nie wywiera żadnego wpływu na środowisko. – Hodowla prowadzona jest w systemie zamkniętego obiegu wody – wyjaśnia Eran Huppert. – Ta zużyta jest poddawana recyklingowi w systemie filtrów oraz oczyszczana biologicznie przez specjalne bakterie – wyjaśnia. W Bońkach k. Płońska hodowane są słodkowodne tilapie. Są karmione paszami naturalnymi. – Nie stosujemy sztucznych dodatków, antybiotyków czy hormonów. Nie używamy także pasz, które zawierają GMO – zapewnia Eran Huppert.
Zresztą tilapia nie jest jedyną rybą, która w akwakulturze może być hodowana. Najpopularniejsze wśród nich to dorada oraz łosoś.
Wszystkie podmioty zainteresowane rozwojem akwakultury w Polsce mogą liczyć na unijne dotacje pochodzące z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. A jest o co walczyć, bo w latach 2014–2020 na działania w tej sferze ma zostać przeznaczonych aż 210 mln euro.
Jak wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dofinansowanie będzie można uzyskać m.in. na zwiększenie potencjału produkcyjnego miejsc hodowli akwakultury. Ale nie tylko. – Pomocą finansową będzie mógł być objęty także zakup usług doradczych o charakterze technicznym, naukowym, prawnym, środowiskowym lub gospodarczym, związany z prowadzeniem gospodarstwa. Kolejną nowością będzie wsparcie dla nowych hodowców w zakresie rozpoczęcia działalności w sektorze akwakultury.