Humanosh Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich, która od lat zajmuje się poszukiwaniem schronienia w Polsce dla uchodźców, chce stworzyć dla Białorusinów Mirnyj Dom – Dom Pokoju, który będzie dla nich tymczasowym domem.

Fundacja planuje, aby w hostelu przy Aksamitnej na warszawskim Okęciu mogło przebywać 15–20 osób, w tym rodziny z dziećmi. Oprócz pokoi byłyby w nim również sala edukacyjna, świetlica i biblioteka. Tam mogliby się zatrzymać do momentu znalezienia mieszkania i pracy. Fundacja szacuje, że miesięczne wynajęcie i utrzymanie domu to koszt 10 000–15 000 zł.

– Wielu Białorusinów, którzy nie zgadzają się z panującą sytuacją polityczną w swoim kraju, zostało zatrzymanych, pobitych i uwięzionych. Wielu musiało opuścić kraj. Potrzebują dachu nad głową, wsparcia w codziennym życiu, pomocy przy nauce języka polskiego, pracy, a często również pomocy psychologicznej.

– Naszym podopiecznym staramy się pomóc, jak tylko możemy, ale chcemy również, aby jak najszybciej się usamodzielniali. Dlatego planujemy określić czas przebywania w tymczasowym domu i jednocześnie pomagać im w znalezieniu pracy, a jeśli będzie to konieczne, również w przekwalifikowaniu zawodowym – mówi Katarzyna Skopiec, współzałożycielka fundacji.

Wsparciem dla fundacji będzie aukcja prac polskich i białoruskich artystów. Organizują ją Piękna Gallery oraz agencja Communication Unlimited. Finał aukcji odbędzie się 17 lutego w galerii, ale bez udziału publiczności, za pośrednictwem serwisu onebid.pl. Już teraz można na nim oglądać oraz licytować wszystkie prace. Obiekty do sprzedaży znajdują się w galerii w Warszawie.

Podczas aukcji będzie można wylicytować m.in. pracę Pawła Kowalewskiego „Mon Cheri Bolcheviq 2005", tryptyk Katarzyny Kozyry „Lords of the Dance", obraz Grzegorza Worpusa-Budziejewskiego „Sensual landscape 161", płótno Wojciecha Ledera „Iluzja autoteliczna" czy pracę Rafała Olbińskiego „Trzeci wymiar czasu". Prace na aukcję oddali również artyści białoruscy – Nadya Sayapina (kopie prac wykonanych w więzieniu długopisem na papierze), Sergey Shabohin, Lesia Pcholka

i inni. Można też kupić replikę kukły Aleksandra Łukaszenki z protestów na Białorusi, zestaw do yerba mate z autografem Tony Halika, bluzę projektu Łukasza Jemioła, rękawicę bokserską Mike'a Tysona czy piłkę z autografem Marcina Gortata.

Od listopada 2020 r. fundacja wynajęła dla białoruskich uchodźców 11 mieszkań, w których zamieszkało ponad 30 osób. Zebrane przez Humanosh środki zostały przeznaczone na artykuły gospodarstwa domowego (ponad 40 tys. zł) oraz na lekarstwa (ponad 6 tys. zł).