- Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powiedział nie tak dawno temu, ale to oświadczenie jest nadal aktualne, że ci, którzy będą próbowali rozpętać nową wojnę w Donbasie, zniszczą Ukrainę - powiedział Siergiej Ławrow w rosyjskiej telewizji.

Dowiedz się więcej:
Dowódca armii Ukrainy: Więcej rosyjskich żołnierzy u naszych granic
Rosja: Ruchy naszych wojsk w pobliżu Ukrainy? Defensywne

- Według informacji, które są publikowane w mediach, w przeważającej większości wojsko zdaje sobie sprawę ze szkodliwości wszelkich działań, mających na celu wywołania konfliktu - dodał minister. - Mam nadzieję, że nie będą one inspirowane przez polityków, podżeganych przez Zachód, z USA na czele - mówił.

We wtorek stojący na czele ukraińskiej armii gen. Rusłan Chomczak występując na forum parlamentu stwierdził, że Rosja zwiększa liczbę żołnierzy stacjonujących w pobliżu granic Ukrainy, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Generał oskarżył Rosję o realizowanie "agresywnej polityki" wobec Ukrainy, a prorosyjskich separatystów z Donbasu i Ługańska o regularne naruszanie postanowień zawieszenia broni wynegocjowanego w lipcu 2020 roku.

Ukraińscy parlamentarzyści twierdzą, że 26 ukraińskich żołnierzy zginęło od początku 2021 roku w rejonie linii frontu na wschodniej Ukrainie. Czterech mieli zastrzelić w ubiegłym tygodniu snajperzy.

Według głównodowodzącego armii Ukrainy, Rosja gromadzi jednostki z różnych części kraju w pobliżu granicy z Ukrainą pod pretekstem utrzymywania zdolności bojowej oraz organizowania ćwiczeń.

Kreml oświadczył w czwartek, że ostatnie ruchy rosyjskich wojsk i sprzętu wojskowego w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa Rosji i nie stanowiły zagrożenia dla nikogo.

W rozmowie z dziennikarzami rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Rosja będzie przesuwać wojska po swoim terytorium tak, jak uzna to za stosowne.