– Festiwal jest moim najnowszym przedsięwzięciem – opowiada ? Niedziałkowski. – Może być realizowany dzięki Mazowieckiemu Centrum Kultury i Sztuki. Od 2005 r. działa tutaj moje Studio Mimów, w którym kontynuuję badanie i doskonalenie sztuki mima jako sztuki milczącego aktora tworzącego swój oryginalny teatr ruchu.

Prezentacje otworzy w poniedziałek i wtorek „Głębia” – work in progress w wykonaniu gospodarza. W kolejnych dniach oglądać będziemy już tylko sztuki gości z zagranicy.Theatre du Mouvement z Francji wystawi „Carnets de route” – zestaw najważniejszych duetów Claire Heggen i Yvesa Marca, tworzonych od roku 1975.Szwajcarski zespół działający na styku mimu, performance i tańca – Eclat Choreographisches Theatre – pokaże w sobotę „Le Souffle, la Seve, la cendre et mes Secrets”. O grupie Eclat mówi się, że to teatr poetyckiego ciała. Jego autorzy Iris Weder i Philippe Minella tworzą emocjonalne spektakle, opierając się na tradycyjnych („Od mima sakralnego do mima teatru”, „Ciało, rytuały i scena”) i na nowoczesnych środkach. Przykładem tych ostatnich mogą być prace „Oko świata, strofy i skoki dla samotnego człowieka i jemu podobnych” czy „Przyroda i sztuczki”, które zostały wystawione podczas Expo 2002 na specjalnie przygotowywanych sztucznych plażach.

Ale najciekawiej zapowiadają się dwa ostatnie pokazy. Niedziela należeć będzie do tanecznej Compagnie Lina do Carmo (Brazylia/Niemcy). Lina do Carmo skończyła paryską szkołę Marcela Marceau, gdzie nauczyła się łączyć różne techniki pantomimy z innymi stylami teatralnymi. Jej spektakl „Viajante da luz” zawiera elementy indiańskich tańców rytualnych i wykorzystuje na scenie figury taneczne z Tajlandii, Afryki, obszaru południowego Pacyfiku.

Imprezę zamknie brytyjski Theatre de L’Ange Fou z „The man who preferred to stand”. Jest to pierwsza w historii rekonstrukcja dwunastu najważniejszych etiud legendarnego mima Etienne’a Decroux. To sztuki, których korzenie sięgają lat 30. XX wieku!

MCKiSul. Elektoralna 1219 – 20 listopada, godz. 20 – „Głębia” Studio Mimów Stefana NiedziałkowskiegoCollegium Nobilium ul. Miodowa 22/2423 listopada, godz. 19 – „Carnets de route” Theatre du Mouvement24 listopada, godz. 19 – „Le Souffle, la Seve, la cendre et mes Secrets” Eclat Choreographisches Theatre25 listopada, godz. 19 – „Viajante da luz” Compagnie Lina do CarmoTeatr Małyul. Marszałkowska 104/12226 listopada, godz. 19 – „The man who preferred to stand” – Theatre de L’Ange Fou