—ar
Dokumentalistki - zachĘta (sala kinowa)
Fascynaci fotografii mają dziś okazję uczestniczyć w wykładzie towarzyszącym wystawie „Dokumentalistki. Polskie Fotografki XX w“. Będzie on zatytułowany „Fotografia jako dokument w teorii i praktyce lat 20. i 30.“, a wygłosi go Lech Lechowicz. Plac Małachowskiego 3, tel. 022 827 58 54, godz. 18.
PejzaŻ PoŁudnia - galeria atak
Plenery organizowane przez kolekcjonera i mecenasa sztuki Krzysztofa Musiała mają już renomę. Od dziś możemy zapoznać się z poplenerową wystawą prac Jarosława Modzelewskiego – twórcy legendarnej Gruppy – i zaproszonych przez niego do Toskanii: Agaty i Doroty Borowej, Agnieszki Kicińskiej, Roberta Maciejuka, Igora Przybylskiego oraz Katarzyny Sobczuk. Ul. Krakowskie Przedmieście 16/18, tel. 022 826 50 55, wernisaż godz. 18.
—igse
OTWARTE WARSZTATY TEATRALNE - BIBLIOTEKA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NR 24
Dla młodych miłośników literatury i teatru warsztaty sceniczne, organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek, to szansa na spotkania z mistrzami interpretacji i możliwość skorzystania z ich wskazówek. A taka okazja zdarza się niezbyt często. Ul. Świętojańska 5, tel. 022 828 64 59, godz. 17.
Z KAMERĄ WŚRÓD KSIĄŻEK - KLUBOKSIĘGARNIA BADET
To już ostanie spotkanie z cyklu zajęć filmowych dla dzieci i młodzieży (od lat dziewięciu). Młodzi twórcy poznają tajniki montażu filmów i stworzą ścieżkę dźwiękową oraz napisy, zaprojektują okładkę do płyty, na której znajdzie się ich praca i plakat, zachęcający do jej obejrzenia. Zapisy: badet@badet.pl. Ul. W. Rutkiewicz 17, tel. 022 499 37 17, godz. 17.
SPOKO - OŚRODEK KULTURY OCHOTY
Kto chce wziąć udział w sobotnich Spotkaniach Pokoleniowych w OKO, musi już się na nie zapisać. Tym razem dzieci (od pięciu do dwunastu lat) i ich opiekunowie poznają różne gatunki drzew i dowiedzą się, jak są one zbudowane, zamienią patyki w węże, wyczarują liściastą papeterię i stworzą obrazki ze wszystkiego, co z drzew pochodzi. Ul. Grójecka 75, zapisy: tel. 022 822 48 70, e-mail: spoko@oko.com.pl, sobota (10.05), godz. 11.
—tr
Jazz bistro
– ul. Piękna 20, tel. 022 627 41 51
Chłodnik – zimna zupa charakterystyczna dla kuchni polskiej i litewskiej, zrobiona z kefiru, jogurtu, śmietany lub kwaśnego mleka z dodatkiem koperku, botwiny, ogórka to nieodłączny składnik wiosennej diety. Można dodać do niej w zależności od upodobań – pomidory, szczaw, dymkę albo jajko. Chłodnik (10,90 zł) zjemy teraz m.in. w sieci Jazz Bistro. Sekretem jego smaku są nie tylko świeże warzywa, ale również przyprawy: pieprz, sól i czosnek. Warto pamiętać, że chłodnik stanowi nie tylko pełnowartościowy posiłek, ale przede wszystkim zawiera dużo witamin i minerałów. Esencja Smaku – ul. OdolaŃska 10
Jak co miesiąc, nowe menu przygotował Wojciech Strus, szef kuchni w restauracji Esencja Smaku. Wiosenne danie to m.in. szparagi na rukoli z serem feta (20 zł). Szparagi podane są także w makaronowych muszlach conchiglioni w kremowym sosie (33 zł). Lekko także w sałatach. Zjemy roszponkę z rzodkiewką, świeżym ogórkiem, jajkiem na twardo, wędzoną makrelą i botwinkowym serkiem (27 zł). Lekkim zestawem jest także szpinak z cykorią, jabłkiem, orzeszkami pinii, serem gorgonzola, czerwoną cebulą i dressingiem śliwkowo-tymiankowym (27 zł) oraz zestaw młodych warzyw (27 zł). Jako danie główne można zamówić np. łososia pieczonego w selerze naciowym i granacie na sałacie w dressingu truskawkowo-majerankowym z duffinkami (39 zł). Klasykiem restauracji pozostaje gyutataki, czyli marynowana polędwica wołowa z tartym czosnkiem i imbirem (20 zł).
—mq