Krzesiwo - Lapidarium Muzeum Historycznego
Spotkanie z czarownicą zwykle nie wróży niczego dobrego. Dla pewnego żołnierza, bohatera dzisiejszego spotkania w cyklu „Lato z Bajką”, okazało się jednak szczęśliwe. Stare krzesiwo, które wyniósł z dziupli na prośbę wiedźmy, odmieniło całe jego życie. W jaki sposób uda się prostemu żołnierzowi poślubić piękną królewnę, dowiecie się z przedstawienia przygotowanego przez Teatr Literacki.
Ul. Nowomiejska 6/9, tel. 022 365 36 16, godz. 10.
Słoń Trąbalski - Edukado Domoteka
Nuda latem jest zabroniona. Zwłaszcza że istnieje wiele sposobów, by wesoło i twórczo spędzić czas. Jednym z nich są pokazy bajek ze starych slajdów (dla dzieci od lat trzech) organizowane w ramach Wakacyjnych Popołudni Rozrywkowych. Tym razem historia o bardzo zapominalskim Słoniu. Jego przygody rozbawią wszystkich widzów i staną się inspiracją do zabawy i zajęć plastycznych.
Ul. Malborska 41, lok. MS-14, tel. 022 331 00 58, godz. 18.
tr
Atrio
W letnim menu restauracji Atrio znalazły się m.in. kurki z szyjkami rakowymi w sosie koperkowym (32 zł) i sandacz na sosie koperkowo-rakowym z brokułami (54 zł). Od godz. 8 można tu przyjść na śniadanie, np. kontynentalne (croissant, jogurt owocowy lub naturalny, dżem, miód, pieczywo, masło, 19 zł) lub dietetyczne (owoce, jogurt naturalny lub owocowy, musli, 21 zł) albo angielskie (jajka sadzone, kiełbaski, boczek, fasolka, pomidor, pieczywo, masło, 25 zł). To miejsce dobre na spotkania biznesowe. Jest VIP room na rozmowy wymagające dyskrecji. Al. Jana Pawła II 23, tel. 022 653 96 00.
Wineria
Najbliższy termin kursu wiedzy o winie w salonie Wineria to 16 i 17 lipca, godz. 18 – 21. Są jeszcze miejsca. Podczas szkolenia można poznać podstawowe szczepy i regiony, dowiedzieć się, jak czytać etykiety, prawidłowo degustować wino i wybierać trunek do posiłku oraz co jest ważne podczas zakupów. Organizator zapewnia wina do degustacji i przekąski. Rezerwacje przyjmowane są pod numerem telefonu 022 425 32 89. Można się również zapisać, wysyłając e-mail na adres tarasy@wineria.com. Koszt kursu: 300 zł, a dla członków Club del Vino 240 zł. Złote Tarasy, ul. Złota 59.
mq
Rozpoczyna się Lato Filmów. Większość wydarzeń festiwalu skupia się wokół sztuki scenopisarstwa...
Michał Myśliński: Szlaki przetarliśmy już cztery lata temu. Wtedy po raz pierwszy przyznaliśmy nagrodę Pióro Mistrza oraz zorganizowaliśmy konkurs na film z najlepszym scenariuszem. W tym roku startuje w nim osiem produkcji.
To najważniejszy, ale niejedyny konkurs?
Mamy też konkurs filmów niezależnych i studenckich. Polecam również retrospektywę twórczości Luciana Pintilie, jednego z twórców rumuńskiej nowej fali, oraz specjalne przeglądy filmów o Kubie i Korei Północnej.
W tym ostatnim pokażecie „Pamiętnik uczennicy”. To jeden z najnowszych oficjalnych filmów północnokoreańskich.
Nie wiele ich tam powstaje. A nawet jeśli, to są czysto propagandowe. Co ciekawe, „Pamiętnik uczennicy” to także film, na który Koreańczycy muszą chodzić do kin obowiązkowo, a jednak nie ukazuje całkiem landrynkowej rzeczywistości.
Wstęp na cały festiwal jest bezpłatny?
Tak. Na pokazy filmowe i imprezy towarzyszące w tym koncerty i wystawy w Planie Be, Chłodnej 25, Szczotkach i Pędzlach, Obiekcie Znalezionym oraz Regeneracji.
rozmawiała Anna Brzezińska
Luna, ul. Marszałkowska 28; Paradiso, al. Solidarności 62; Rejs, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, 8 – 13 lipca.