Według niemieckiego tygodnika „Die Zeit” instalacja w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej pogłębi w NATO podział na Wschód i Zachód.
„Tarcza antyrakietowa to polska demonstracja przeciw Rosji. Rysa, która dzieli sojusz, dzięki temu jeszcze się pogłębi. Wiele krajów zachodniej Europy, w tym Niemcy i Francja, nie zgodzi się na konfrontację z Rosją. To początek poważnego kryzysu wewnątrz sojuszu” – ocenia gazeta.
Dla francuskiego dziennika „Le Figaro” to, że Polska w sprawach bezpieczeństwa stawia na Amerykę, jest oznaką kolejnego głębokiego kryzysu między starą a nową Europą: „Polska nie zdołała przekonać Unii do twardego kursu wobec Moskwy. Zwróciła się więc o pomoc do USA. Wojskowa interwencja Rosji w Gruzji obudziła w Warszawie stare demony. Teraz tarcza wznieci ogień w stosunkach z Rosją i nikt nie wie, czym to się skończy”.
Brytyjski „The Times” widzi wręcz „zbliżającą się katastrofę”. „Polska decyzja w sprawie tarczy i rosyjskie groźby są dowodem, że gruzińska wojna dotarła do dawnych granic zimnej wojny. Ten konflikt może się jeszcze zaostrzyć”.
Jednak zdaniem niemieckiego dziennika „Financial Times Deutschland” polsko-amerykańskie porozumienie w sprawie tarczy „pokazuje Moskwie, gdzie jest czerwona linia, której nie może przekroczyć”. „Polska i Czechy chcą tarczy, bo boją się coraz agresywniejszej Rosji. W zachodniej Europie, która nie przeżyła okupacji przez wojska sowieckie, patrzy się na to z uśmieszkiem. To, co zrobiła Rosja w Gruzji, pokazuje jednak, że niesłusznie” – uważa „FTD”. Zdaniem gazety „tarcza jest właściwym sygnałem dla Moskwy. We właściwym momencie”.