Platforma – w tegorocznym sondażu GfK Polonia dla „Rz” – w każdej tej sprawie bije PiS na głowę. Choć jeszcze dwa lata temu Polacy przypisywali większość tych cech PiS (w identycznym, niepublikowanym dotąd badaniu). To ta partia prezentowała się jako prawica socjalna, ale od dwóch lat tylko 15 proc. osób uważa, że PiS ma dobry pomysł na zwalczanie bezrobocia. A coraz więcej – odsetek wzrósł z 11 aż do 27 proc. – że receptę ma na to PO.
Dla wielu osób obie partie na pierwszym miejscu stawiają pomoc biednym (wzrost notowań Platformy z 7 do 19 proc., PiS z 13 do 16). Ale tylko partia Tuska zyskuje wielu przekonanych, że potrafi rozwiązywać problemy zwykłych ludzi (wzrost z 10 do 26 proc.). Odsetek wskazań na PiS jest stały, ale niższy (16 procent).
PiS coraz mniej jest też postrzegany jako partia mająca pomysł na przeprowadzenie lustracji – jej wskazania spadły z 26 do 23 proc. A PO wręcz odwrotnie: wzrosły z zaledwie z 8 do 20 proc. Platforma wygrywa z PiS, gdy chodzi o cechy od zawsze częściej jej przypisywane: dla 43 proc. jest nowoczesna (PiS dla 12 proc.), zdaniem połowy badanych jest proeuropejska, a wedle 52 proc. otwiera Polskę na Europę i świat (PiS odpowiednio dla 16 i 20 proc.).
Sporo, bo 19 proc., osób uważało dwa lata temu obie partie za stawiające na pierwszym miejscu gospodarkę. Teraz to samo mówi o Platformie 38 proc., a o PiS tylko 17. Zdaniem 30 proc. PO potrafi też sprawnie rządzić, choć wcześniej tę cechę przypisywał jej tylko co dziesiąty pytany. Co piąty uważał, że sprawnie rządzi PiS. Dziś podtrzymuje to zdanie 17 proc.
Dwukrotnie więcej osób (35 proc.) sądzi po latach, że PO ma dobry pomysł na rządzenie. PiS dwa lata temu wygrywał tę konkurencję, mając 21 proc. wskazań, dziś ma 16. Dla 31 proc. było nastawione na wprowadzanie reform, dziś sądzi tak 19 proc. Za reformatora uważa się PO (wzrost wskazań z 22 do 43 proc.).