W dniu 6 maja br. w dodatku do dziennika „Rzeczpospolita” BezKRESY” ukazał się artykuł Marka A. Koprowskiego „Niespełnione nadzieje“, w którym autor omawia kwestie polskiej autonomii na Litwie w latach 1989 — 1991. Niestety, przedstawiony obraz jest powierzchowny i nie odzwierciedla rzeczywistości. Czytelnik, nie znający kontekstu wydarzeń, może odnieść wrażenie, że Polacy na Litwie próbowali utworzyć autonomię, natomiast „nacjonaliści“ Litwini te dążenia zdławili.
Autor nie wnika w realia owego okresu i przemilcza wiele aspektów, dotyczących pomysłodawców oraz głównych realizatorów idei autonomii polskiej na Litwie, reakcje Moskwy. W związku z powyższym w oparciu o badania litewskich historyków chcielibyśmy przedstawić Państwu krótki zarys, obrazujący genezę idei autonomii oraz jej rozwój.
Nie należy zapominać, że w owym okresie Litwa jeszcze znajdowała się pod okupacją ZSRS. Działalność organizacji wolnościowych i dysydenckich uzupełnił powstały latem 1988 „Sajudis”. Przywódcy Związku Sowieckiego wówczas nie chcieli nawet słyszeć o niepodległości Litwy, donosiły się pogróżki w rodzaju: „jeżeli chcecie być niepodlegli, proszę bardzo, ale bez Wilna i Kłajpedy”.
W grudniu 1989 m. w wyniku rozłamu powstała Komunistyczna Partia Litwy (KPL) popierająca samodzielność Litwy. Powstało również ugrupowanie, które zdecydowanie sprzeciwiało się dążeniom niepodległościowym Litwy. Partia ta przyjęła nazwę Komunistycznej Partii Litwy „na platformie Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego” (KPL/KPZS). Warto zaznaczyć, że liderzy „platformistów”- M. Burokevičius, J. Jermalavičius oraz ich wspólnicy byli bezpośrednio odpowiedzialni za krwawe wydarzenia 13 stycznia 1991 roku w Wilnie. W owym okresie na Litwie aktywnie działała również promoskiewska organizacja „Jedinstwo”, która agresywnie sprzeciwiała się ruchom wolnościowym, organizowała manifestacje i strajki.
Ważnym momentem w procesie konsolidacji polskiej społeczności było utworzenie Związku Polaków na Litwie (ZPL). Rezolucja, uchwalona podczas zjazdu ZPL w dniach 15-16 kwietnia 1989 roku, zawierała powściągliwe sformułowania, o możliwości ewentualnej autonomii. Warto zaznaczyć, że ZPL powstrzymała się od współpracy z organizacją „Jedinstwo”.