"Niemiecka armia wkroczy do Wrocławia, zajmie też Malbork. Polska flota zostanie zatopiona pod Gdańskiem, a „Wschodnie Niemcy wrócą do Ojczyzny" - śpiewa w utworze „Polacken Tango" popularna w kręgach neonazistów niemiecka grupa Landser (obecnie używająca nazwy Lunikoff).  Niemieccy naziści nazywają też Polaków "Polaczkami" i śpiewają, że nienawidzą tego "gównianego narodu". Utwór nagrany został przed kilkoma laty, ale nigdy nie wydano go w oficjalnym obiegu. Przed kilkoma tygodniami piosenka znalazła się natomiast na stronach portalu YouTube i w kilku legalnie działających w Polsce serwisach muzycznych.

Przed tygodniem „Rz" ujawniła

, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zleciła przygotowanie analizy, która miała ustalić, czy muzycy i serwisy rozpowszechniające w Polsce utwór popełnili przestępstwo. Jak dowiedziała się „Rz", eksperci Agencji potwierdzili, że utwór łamie polskie prawo i zalecili wszczęcie dochodzenia.

- Sprawa została skierowana została skierowana, po analizie prawno-karnej, do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście - poinformowała w poniedziałek ppłk Katarzyna Koniecpolska- Wróblewska, rzecznik prasowy ABW. Na pytanie, czy postępowanie będzie prowadzone wobec muzyków nieistniejącego już zespołu, czy też właścicieli portali udostępniających utwór w Polsce ppłk Koniecpolska-Wróblewska odmówiła szczegółowej odpowiedzi.  –  Kwestie, w którym kierunku zostanie poprowadzone ewentualne dochodzenie należy już do prokuratury - mówi.

Po publikacji „Rz" 18 czerwca na ten temat administracja serwisu YouTube należącego do koncernu Google usunęła utwór „Polacken Tango" ze swoich stron.

- Niezależnie od wytycznych dotyczących treści szerzących nienawiść, YouTube blokuje także określone materiały, jeśli wymaga tego lokalne prawo konkretnych krajów, w których działa YouTube. Pewne treści nazistowskie są na przykład niedozwolone w części krajów Europy i oflagowany materiał zawierający takie treści zostanie w tych krajach zablokowany - poinformowała wówczas „Rz" Marta Jóźwiak z biura prasowego Google w Polsce.

Ale jak ustaliliśmy w poniedziałek, utwór „Polacken Tango" znów jest dostępny na YouTube. Podobnie jak inne utwory zespołu Landser, m.in. gloryfikujące Adolfa Hitlera czy nawołujące do strzelania do Polaków i Żydów.  Na przesłane wczoraj pytania prasowe w tej sprawie firma Google, do której należy portal YouTube na razie nie odpowiedziała.

Powstała w 1993 r. w Berlinie grupa Landser początkowo grała zaangażowanego antykomunistycznego hard-rocka. Z czasem stała się sztandarową kapelą niemieckich neonazistów. W 2005 r. kilku członków grupy zostało przez sąd Sąd Federalny w Karlsruhe skazanych za działalność w grupie przestępczej. Od tego czasu zespół używa nazwy Lunikoff.