Zatrzymani wczoraj prezesi firmy NetLine ściśle współpracowali z globalnymi koncernami komputerowymi IBM i HP.
NetLine w 1998 r. startowała z kapitałem zakładowym w wysokości zaledwie 100 złotych. W ciągu kilku lat ta wrocławska firma stała się potentatem na rynku zamówień publicznych m.in. dla policji. CBA podejrzewa, że jej pozycja zbudowana została w dużej mierze na korupcji.
e-policja
W maju 2009 r. NetLine Group dostała kontrakt na wykonanie i dostarczenie specjalistycznej aplikacji informatycznej dla e-posterunku. Aplikacja miała zapewnić elektroniczną obsługę dokumentacji procesowej na platformie e-PUAP (dzięki niej m.in. petenci mogą załatwiać sprawy w urzędach przez Internet). Ówczesny szef MSWiA Grzegorz Schetyna złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Podejrzewał nadużycia podczas informatyzacji resortu. Specjalistyczną aplikację dla e-posterunku przygotowywali informatycy z Komendy Głównej Policji. Gotowy produkt poszedł do Centrum Projektów Informatycznych MSWiA (które przetarg ogłaszało). A tę właśnie aplikację NetLine zaoferowała jako własny produkt.
Kiedy sprawa toczyła się w prokuraturze, NetLine Group startuje w przetargach w MSWiA. Pierwszy na doposażenie systemu obiegu dokumentów elektronicznych dla potrzeb realizacji projektu e-usługi (wartości 38,6 mln zł). Chodzi o budowę systemu komunikacji wewnętrznej w policji i zewnętrznej – do kontaktu z obywatelami. Chodzi o dostarczenie m.in. 130 serwerów, macierzy pamięci masowych.
Także drugi wygrany przez wrocławską firmę przetarg (ogłoszony w maju 2010 r. w trybie ograniczonym) dotyczył policji. To zlecenie rozbudowy policyjnego systemu obiegu dokumentów stworzonego przez IBM. Efektem wdrożenia ma być m.in. umożliwienie składania podań o pozwolenie na broń czy udzielenie licencji przez Internet. NetLine Group wygrała ceną blisko 28 mln zł.
NetLine wygrywa, bo CPI żąda posiadania specjalnych certyfikatów IBM, nie określa też ceny zamówienia.
NetLine Group została też partnerem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, która ma do rozdysponowania europejski grant na rozwój elektronicznego modułu procesowego.