Według katowickiej prokuratury przy prywatyzacji STOEN wręczono 1,4 mln euro łapówki, a przy prywatyzacji LOT - 1 mln dolarów. Dzięki żmudnej analitycznej pracy śledczych, a w szczególności pomocy prawnej ze Szwajcarii, system korupcyjny ujawniono aż po dziesięciu latach.
- Największy kaliber przestępstw korupcyjnych ujawnia się przy zamówieniach publicznych - tłumaczy Kopińska. - Urzędnicy, którzy decydują o ich wydawaniu, nie są właścicielami tych pieniędzy. Im większe pieniądze, tym większa pokusa, poza tym skomplikowanie przedmiotu przetargów informatycznych ogranicza efektywność kontroli - dodaje.
Korupcji w ostatnich latach sprzyjają głównie pieniądze z UE. Pokazuje to przykład Andrzeja M., dyrektora Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, który od koncernów informatycznych miał przyjąć blisko 4 mln zł łapówek. To największa suma, jaką dotychczas ujawniły służby.
Zmienia się także powód wręczania korzyści. Dobrym przykładem jest tu największa afera korupcyjna w branży górniczej. Prezesi państwowych spółek węglowych brali pieniądze nie za ustawianie przetargów, ale za przyśpieszanie terminów płatności za usługi na rzecz kopalń. Wysokość łapówek jest oszałamiająca - łączna ich suma to już2,8 mln zł!
W ściganiu korupcji pomaga zmiana prawa. W 2003 r. do kodeksu karnego wprowadzono tzw. przekupstwo sportowe. W największej ujawnionej korupcji w polskim futbolu (kupowanie meczów) oskarżono już ponad 600 osób: piłkarzy, działaczy, sędziów i trenerów.
Według Pitery Polacy w ostatnich latach przestali się bać mówienia o nadużyciach - w tym korupcji - mają też zdecydowanie większą świadomość tego, czego mogą żądać od instytucji publicznych, np. w zakresie informacji publicznej.