1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Unia Europejska powinna pozostać wyłącznie unią gospodarczą, związkiem suwerennych Państw i gwarantem wolnego rynku europejskiego, swobody konkurowania i wykonywania działalności, strażnikiem bezpieczeństwa gospodarczego przez wdrożenie zasady solidarności w relacji z państwami trzecimi, choćby Rosją. Taka wizja Unii nie wymaga tworzenia żadnych nowych ponadnarodowych tworów biurokratycznych. Przeciwnie w imię rozwoju gospodarczego Europy konieczne jest nieustanne zwalczanie rozrostu biurokracji unijnej. Już istniejące instytucje unijne winny strzec wolności przepływu osób, pracy i usług, towarów oraz kapitału, koncentrować się na zwalczaniu monopoli, nieuczciwej konkurencji zwłaszcza ze strony rządów. Ich celem winna być likwidacja barier i utrudnień w swobodnej współpracy gospodarczej przedsiębiorstw, a nie tworzenie własnych. Fundamentem tej wizji pozostaje unia celna i gwarancje swobody wyboru miejsca zamieszkania i świadczenia pracy/usług na całym obszarze Wspólnoty. Zwłaszcza z punktu widzenia Polski dobrym pomysłem jest wdrażanie programu solidarnej polityki energetycznej i surowcowej. Unia - strażnik wolności gospodarczej i solidarności w stosunkach zewnętrznych będzie najlepszym gwarantem bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Nie uważam tego zagadnienia za pierwszorzędne. Wspólna waluta niesie pewne korzyści związane głównie z ułatwianiem handlu i rozliczeń transgranicznych, przeciwdziałaniem spekulacjom walutowym itp. Z drugiej strony eliminuje swobodną konkurencję państwowych systemów monetarnych, a każde ograniczenie konkurencji jest z zasady niekorzystne dla rozwoju gospodarczego, a w konsekwencji obywateli. Przystąpienie do unii walutowej byłoby racjonalne wówczas, gdyby wspólna waluta stała się całkowicie niepodatna na doraźne decyzje polityczne i pozostawała oparta wyłącznie na jasnych i pewnych miernikach wartości. Podsumowując walor wspólnej waluty dostrzegałbym w ograniczeniu jej roli do środka płatniczego ułatwiającego handel międzynarodowy, przy wyeliminowaniu możliwości czynienia z niej kolejnego instrumentu interwencjonizmu gospodarczego.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?