1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Zdecydowanie większa integracja europejska oznacza więcej bezpieczeństwa i stabilności dla Polski. Forma federalizmu jest przy obecnej sytuacji politycznej i ekonomicznej zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Europa jest powoli marginalizowana na arenie międzynarodowej. Środek ciężkości przenosi się w stronę Azji. Dziś nasz kontynent ma już tylko 20% udziału w produkcji światowej. Za 10 lat będzie miała zaledwie 10%. Państwa europejskie wypadają z pierwszej dziesiątki najsilniejszych krajów świata. Mamy 2 miliony żołnierzy w armiach narodowych, a na ich budżety przeznaczamy 200 miliardów euro. To więcej niż Chiny i Rosja, mniej niż USA. Zintegrowana armia byłaby drugą na świecie. Jednocześnie żyjemy w czasach, w których rachunek ekonomiczny jest największą bronią mocarstw. Federacja Europejska nam się po prostu opłaca. Wiem, że dziś odpowiedź federalistyczna jest zbyt radykalna wobec realiów europejskich. Ale rozpoczęcie tego dialogu w Polsce, w Europie, ma sens. Co dziś jest największym problemem w Unii? Europejczycy nie mają poczucia, że Unia, parlament, administracja europejska jest z nimi w jakimś realnym dialogu. Idea Unii również pierwotnie nie była przychylnie odbierana w polskim społeczeństwie. Z czasem realne korzyści płynące z naszego członkostwa przekonały największych niedowiarków. Podobnie stanie się z Federacja Europejską. Aby to zmienić, konieczne są pewne reformy polityczne. Należy na przykład rozważyć, czy listy partyjne nie powinny zastąpić list krajowych. Dodatkowo potrzebna jest edukacja ułatwiająca wspólną tożsamość europejską. Jeśli byśmy zaczęli w niezbyt odległym czasie, to efekty przyjdą po 10-20 latach.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Twój Ruch najpóźniej za dwa tygodnie złoży projekt zmian w konstytucji, umożliwiających wprowadzenie euro ze względu na zagrożenie rosyjskie i agresywną politykę Putina oraz rozpoczęcie w trybie natychmiastowym procedur związanych z wprowadzeniem w Polsce euro. Jest to dla nas rozwiązanie militarne, polityczne, a dopiero po trzecie ekonomiczne. Nawet 130 miliardów, które polski rząd zamierza wydać na armię, nie dadzą takiego poczucia bezpieczeństwa naszemu krajowi, jaki daje przynależność do strefy euro. Ważna jest również budowa wizerunku Bez wejścia Polski do strefy euro integracja naszego kraju z UE jest niepełna. Do kryteriów wymaganych przy wprowadzaniu euro, bardzo niewiele nam brakuje. Jesteśmy w stanie się zmobilizować w ciągu tego roku. Po odważnych decyzjach związanych ze wstąpieniem do NATO i UE przyjęcie wspólnej waluty wydaje się naturalną decyzją, która podniesie naszą pozycję międzynarodową oraz zagwarantuje bezpieczeństwo.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?