1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Wielkopaństwowość i wielokulturowość Unii Europejskiej jest jej największą siłą i sztuczne tworzenie superpaństwa czy federacji "regionów europejskich" jest bezcelowe. W dalszej integracji powinniśmy się skupić na efektywności wspólnego rynku, ułatwianiu życia naszych coraz bardziej mobilnych obywateli, zwiększaniu naszej pozycji w świecie. Tożsamość narodowa i historia poszczególnych podmiotów tej Unii stanowi o naszej wyjątkowości a jednocześnie przypomina nam czemu się na projekt zjednoczenia zdecydowaliśmy. Jako Europejka jestem przede wszystkim Polką, jako Polka jestem też Europejką i w obu przypadkach jestem równie z tego dumna.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Do wejścia do strefy euro musimy się dobrze przygotować. Przyjęcie waluty będzie nie tylko wymagać zmiany konstytucji, ale też debaty społecznej i kampanii informacyjnej na temat korzyści z posiadania wspólnej waluty. Należy wybrać odpowiedni moment by bilans niewątpliwych zysków krótko i długookresowych związanych z wyeliminowaniem ryzyka kursowego, kosztów transakcyjnych czy w związku ze spodziewanym ożywieniem wymiany handlowej z pozostałymi krajami euro, przewyższał koszty wprowadzenia europejskiej waluty w Polsce.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?
Dzięki wzorowej pracy polskich instytucji nadzoru bankowego kryzys w świecie finansów ominął nasz kraj w odróżnieniu do krajów tzw. starej Unii. Trwająca obecnie reforma i powstanie unii bankowej jest jego bezpośrednią konsekwencją. Jako kraj skutecznie zabiegamy o to by drzwi do tej współpracy pozostawały dla nas otwarte. Zanim jednak się przyłączymy musimy być pewni, że decyzja ta będzie bezpieczna dla wszystkich tych, którzy oszczędzają w polskich bankach. Dlatego poczekajmy na pierwsze doświadczenia funkcjonowania unii bankowej zanim do niej przystąpimy.