Główne uroczystości rozpoczęły się w środę. Przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich odprawiono mszę, a później odbył się Apel Poległych. W czwartek 1 sierpnia o godz. 9 odbędzie się msza święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej grupy bojowej „Krybar" i cywilnych mieszkańców poległych i zamordowanych w okresie walk na Powiślu. Zaplanowano też uroczyste złożenie kwiatów m.in. pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, pod pomnikiem Walk na Wyścigach, przy pomniku Mokotów Walczący 1944 i przy pomniku Reduta Bródnowska. Odbędzie się również Marsz Mokotowa, czyli przemarsz ul. Puławską do Dworkowej.
O godz. 17 w stolicy zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. W Godzinę „W", jak co roku, zaplanowano oddanie hołdu powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wezmą w nim udział władze miasta i państwa, a także m.in. Batalion „Zaremba-Piorun", Zgrupowanie „Bartkiewicz", 3. Batalion Pancerny „Golski", 7. Pułk Ułanów Lubelskich „Jeleń" i Zgrupowanie „Chrobry II".
– Jest niesłychanie istotne, żebyśmy 1 sierpnia byli wszyscy razem, ponad sporami politycznymi – apeluje prezydent stolicy.
Uroczystości rocznicowe będą się odbywać od rana w całym mieście.
O godz. 19 na Bemowie będzie można usłyszeć „Piosenki walczącej Warszawy" – koncert w wykonaniu solistów: Krzysztofa Ciupińskiego Świątka, Piotra Rafałko, Anny Nadwodnej oraz Klasycznego Kwintetu Dętego FAVORI, a pół godziny później na Woli rozpoczną się centralne uroczystości rocznicowe przy pomniku Polegli Niepokonani, upamiętniającym obrońców i mieszkańców Woli, którzy stracili życie w sierpniu 1944 r.