Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 24.02.2015 06:23 Publikacja: 23.02.2015 20:00
Pas „Łupaszki” także można zobaczyć na wystawie
Foto: materiały prasowe
Rz: W Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila" w Krakowie od dziś można oglądać wystawę „Niezłomni/historie wyklęte". Skąd pomysł na wystawę o Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość?
Piotr Makuła: W tym roku przypada 70. rocznica utworzenia WiN, co jest doskonałym pretekstem, by jakoś przypomnieć i upamiętnić tych żołnierzy. Ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość historycy mają problem, gdyż z początku miała to być struktura, prowadząca walkę propagandową, polityczną, bez użycia broni. Jednak się okazało, że sama propaganda, zbieranie informacji wywiadowczych i przekazywanie ich na Zachód to w powojennej rzeczywistości za mało. Pod zrzeszenie więc szybko zaczęły być afiliowane różne partyzanckie oddziały leśne.
Jakie powiązania polityczne miał WiN?
Wszyscy żołnierze, których losy prezentujemy na naszej wystawie, byli wcześniej żołnierzami Armii Krajowej. WiN powstał po rozwiązaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Przyznam, że zdecydowanie trudniej było dotrzeć do rodzin tych żołnierzy i pamiątek z tamtych czasów niż do pamiątek z okresu okupacji niemieckiej. Większość dokumentów zaginęła, a w rodzinach mało się mówiło o partyzanckiej walce, oczywiście z uwagi na bezpieczeństwo.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Grupa polskich i ukraińskich naukowców opracowała wspólny komunikat dotyczący historii. Jest m.in. mowa o ofiarach polskich i ukraińskich z lat 40. XX wieku. Patronem porozumienia jest Ośrodek Karta.
W pamięci historycznej zakorzenił się jako szczery Czech, patriota. Wojsko było jego domem i rodziną. Mieścił się w idei czeskiego mesjanizmu, narodu, który został wybrany przez Pana, aby naprawił chrześcijaństwo i pokonał Antychrysta
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Z dramatów osobistych i zawirowań historii potrafiła wyjść obronną ręką. Jako projektantka tkanin przyczyniła się do wypromowania polskiego wzornictwa w latach międzywojennych. Warto przypominać dorobek Wandy Kosseckiej. 13 grudnia minęło 69 lat od jej śmierci.
Generał chciał zniweczyć plany kontrrewolucji w całym bloku socjalistycznym. W tej sytuacji praworządność schodziła na dalszy plan. Ważniejszy był efekt.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Wojciech Jaruzelski zrozumiał, że duch historii wymaga od niego, aby odejść – odszedł. Publicznie stanął w prawdzie, nie mataczył, odważnie wziął na siebie odpowiedzialność za słabości czy niegodziwości systemu. Sęk w tym, że ta wyliczanka generalskich sukcesów to czysta fantazja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas