Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 29.04.2015 04:31 Publikacja: 29.04.2015 04:31
Foto: GG Parkiet
Foto: GG Parkiet
Ignacy Morawski, BIZ Bank: Liczę na to, że im dłużej będzie się utrzymywała stabilna koniunktura, tym więcej firm będzie skłonnych do podejmowania odważniejszych projektów rozwojowych. Jeżeli tak się stanie, to jest szansa, że ponad 4-procentowy wzrost PKB będzie trwał dłużej niż parę kwartałów.
Foto: Archiwum
Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE: Najprawdopodobniej za nami już szczyt deflacji, wyjdziemy z niej we wrześniu lub październiku. W kolejnych miesiącach obserwować będziemy narastanie inflacji, choć dopiero na początku przyszłego roku znajdzie się ona w okolicach dolnych widełek celu wyznaczonego przez NBP.
Foto: Archiwum
Janusz Jankowiak, Polska Rada Biznesu: Polska gospodarka rozwijała się jak dotąd w sposób zrównoważony. Ta równowaga może jednak zostać zachwiana w wyniku aprecjacji złotego, o ile jego negatywnych skutków dla marż eksporterów nie zrównoważy przyspieszenie wzrostu gospodarczego w strefie euro i związany z tym wzrost popytu importowego.
Foto: Archiwum
Dariusz Winek, BGŻ: W najbliższych kwartałach czeka nas raczej stabilizacja inwestycji z możliwością poprawy. Wskazują na to m.in. przewidywania firm budowlanych w zakresie portfela zamówień na rynku krajowym. Trudno przykładowo liczyć na utrzymanie na tak wysokim poziomie jak w ostatnich kwartałach tempa inwestycji rozpoczętych w mieszkaniówce.
Foto: Archiwum
Projekt realizowany we współpracy z NBP
Foto: GG Parkiet
Kwartalne prognozy wskaźników makroekonomicznych
Foto: GG Parkiet
W oczekiwaniu na wyniki ubiegłorocznej, siódmej edycji konkursu „Parkietu" i Narodowego Banku Polskiego na najlepszego makroanalityka roku poprosiliśmy o wypowiedź laureatów edycji szóstej, czyli tych, którzy najtrafniej prognozowali wskaźniki gospodarcze w 2013 r. Zapytaliśmy o ich przewidywania dla polskiej gospodarki na najbliższe kwartały.
W opiniach ekonomistów przeważa optymizm. Średnia prognoz dla PKB, zebranych od 38 uczestników konkursu, jest teraz wyższa w porównaniu z szacunkami sprzed trzech miesięcy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wspólne europejskie zamówienia są nie tylko tańsze, ale także tworzą jednolite standardy technologiczne i intero...
Pilnie potrzebujemy stworzyć jednolity europejski rynek obrony. Wspólne zakupy obronne są nie tylko tańsze, ale...
O roli aplikacji bankowych w dostępie do usług publicznych i znaczeniu sztucznej inteligencji w ochronie danych...
Musimy zapewnić w Polsce energię po akceptowalnych dla klienta cenach. A gaz w kombinacji z OZE może stworzyć pr...
Polisa, która rekompensuje straty związane z cyberatakami ma przyszłość, będzie zyskiwała na znaczeniu – mówi Ja...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas