Przełom w nauce i sukces w biznesie są w Polsce możliwe. Przykładem może być połączenie stali węglowej i tytanu. – Taki stop można uzyskać jedynie w wyniku wybuchu. Wówczas na skutek ciśnienia struktury atomów łączą się, tworząc unikalny kompozyt metalowy – tak rozpoczął kongres Impact'17 wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.
Połączenie stali i tytanu wykorzystywane jest np. do nowoczesnych elektrowni jądrowych. Choć ta metoda znana jest od 60 lat, taką innowacyjną technologię opanowało jedynie kilka firm na świecie. Wśród nich jest spółka Explomet. Opolska firma uczestniczy dziś w wyścigu, kto pierwszy połączy tytan z aluminium. Nad takim lekkim, ale odpornym materiałem pracują też Chińczycy, Rosjanie i Amerykanie.
– Liczymy, że ten materiał, który może w przyszłości posłużyć do budowy statków kosmicznych, które pozwolą ludziom np. skolonizować Marsa, zostanie stworzony w Polsce – podkreśla Gowin.
Nowy program strategiczny
– Explomet zrobił coś, na czym tak nam zależy: połączył biznes z nauką. Slogany tego nie zrobią. Potrzebne są konkrety. I takie konkretne działania podjęliśmy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało 10 mld zł na innowacje, podpisano 1,5 tys. umów z instytucjami naukowymi, opracowaliśmy dwie ustawy o innowacyjności, które wprowadzają ulgi podatkowe dla firm. Od 1 stycznia przyszłego roku sięgną one 100 proc. – wylicza minister nauki.