Reklama
Rozwiń

Chronić nie tylko pracowników, ale i pracodawców

Prawnicy chcą skończyć z fikcją przyjmowania pracowników na niby-etaty. Przedsiębiorcy zaś podkreślają, że klasyczna umowa o pracę z wielu względów jest trudna do zastosowania jako podstawowa forma zatrudnienia.

Publikacja: 15.11.2017 20:00

Zbiór zasad określających stosunki pracy powinien być nowoczesny i przystający do realiów rynku – po

Zbiór zasad określających stosunki pracy powinien być nowoczesny i przystający do realiów rynku – podkreślali uczestnicy dyskusji

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Impulsem do debaty „Kodeks pracy przyszłości" na OEES są między innymi prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, która przygotowuje projekty dwóch kodeksów: prawa pracy i zbiorowego prawa pracy. Wszyscy dyskutanci uznali, że zbiór podstawowych zasad określających stosunki pracy w Polsce jest potrzebny. Ważne, by był nowoczesny – przystawał do zmieniających się realiów rynku pracy i nie był zbyt skomplikowany.

Agata Moroz z Work Service uważa, że potrzebne są zmiany dotyczące dokumentacji pracowniczej, tak by podpis elektroniczny był powszechny i prosty. – Musimy pracownikom i firmom pozwolić korzystać z wszystkich rodzajów technologii – zauważyła. Z tą opinią zgodził się Rafał Fabisiak, radca prawny w Volkswagen Poznań. – W kodeksie potrzebne są rozwiązania zwiększające elastyczność prawa pracy – dodał. Jako przykład niezbędnych zmian podał konta czasu pracy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Wydarzenia Gospodarcze
Banki mogą pomóc w zakupach obronnych
Wydarzenia Gospodarcze
Rola BGK w finansowaniu obronności będzie rosła
Wydarzenia Gospodarcze
Największe ryzyko cyberataków dotyczy dziś sektora bankowego
Wydarzenia Gospodarcze
Gaz może dać nam bezpieczeństwo
Wydarzenia Gospodarcze
Ubezpieczyciele muszą chronić przed cyberatakami