Coface po raz szesnasty przygotował ranking 500 największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej, sklasyfikowanych pod względem obrotów wygenerowanych w 2020 r. Wybuch pandemii stanowił wyzwanie zarówno dla gospodarek regionu CEE, jak również ich przedsiębiorstw – także tych największych. Wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej dotknęła recesja spowodowana nie tylko niższymi wydatkami konsumentów obawiających się o zdrowie i sytuację na rynku pracy, ale także ograniczeniami aktywności gospodarczej przedsiębiorstw, które były dotkliwe zwłaszcza podczas pierwszej fali pandemii.
Top500CEE 2021 pasek
Gospodarka regionu CEE skurczyła się średnio o 4 proc. w 2020 r., z czego kraje o większym udziale usług (zwłaszcza branży turystycznej), takie jak Chorwacja, odnotowały najgłębszą recesję. Z kolei wyższy udział sektora teleinformatycznego oraz digitalizacji okazał się zbawienny w pandemicznych czasach, szczególnie dla krajów bałtyckich, których gospodarki zmniejszyły się w nieporównywalnie mniejszym stopniu niż podczas globalnego kryzysu finansowego 2008/2009. Recesja litewskiej gospodarki wyniosła zaledwie 0,9 proc. w 2020 r.
Szeroka skala wprowadzonych działań pomocowych pomogła ograniczyć negatywny wpływ pandemii na gospodarki i firmy. Dzięki temu w większości krajów na świecie odnotowano stabilną sytuację płynnościową przedsiębiorstw, a liczba upadłości – paradoksalnie – zmniejszyła się.
Dodatkowo przy tak rozległym kryzysie należałoby spodziewać się znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy, jednak środki wsparcia spowodowały, że stopy bezrobocia w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosły jedynie marginalnie.