Zagraniczne media komentują wynik wyborów. "Trzęsienie ziemi cieszy Brukselę"

Zagraniczne media informują o wynikach wyborów parlamentarnych w Polsce. W swoich relacjach zwracają uwagę, że dojście do władzy opozycji może oznaczać ożywienie relacji Polski z Unią Europejską.

Publikacja: 16.10.2023 11:16

Zagraniczne media komentują wynik wyborów. "Trzęsienie ziemi cieszy Brukselę"

Foto: AFP

Portal Politico: Donald Tusk zamierza zakończyć rządy populistów

"Partie opozycyjne są na dobrej drodze do wygrania wyborów parlamentarnych w Polsce - potencjalnie kończąc ośmioletnie rządy chrześcijańsko-narodowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego" - informuje portal Politico.

"PiS zaangażował przed wyborami wszystkie środki państwowe i kontrolowane przez państwo media. Choć zakończy wybory na pierwszym miejscu, to nie będzie w stanie stworzyć rządu nawet ze skrajnie prawicową Konfederacją" - czytamy.

Czytaj więcej

PKW podaje częściowe wyniki wyborów: PiS ponad 40 proc. Ale jest zastrzeżenie

BBC: Spodziewane polityczne trzęsienie ziemi cieszy Brukselę

Po latach alienacji i wrogości, polska centrowa opozycyjna Koalicja Obywatelska ma proste przesłanie dla Brukseli: "My, piąty co do wielkości kraj w UE, wróciliśmy!" - informuje BBC.

"Fakt, że na czele partii stoi były szef Rady Europejskiej Donald Tusk sprawia, że UE im wierzy" - czytamy.

Al Jazeera: Tusk świętuje potencjalne zwycięstwo nad rządzącymi nacjonalistami

"Zwycięstwo Tuska, byłego przewodniczącego Rady Europejskiej, przybliżyłoby Polskę do europejskich sojuszników i przywróciłoby poparcie dla Ukrainy. Jego partia Koalicja Obywatelska (KO) startowała wraz z Trzecią Drogą i Nową Lewicą na osobnych listach, ale ze wspólnym zobowiązaniem do przywrócenia relacji z Europą"

Czytaj więcej

Jak wynik wyborów wpłynie na ceny paliw? „Podwyżki najwcześniej za kilka dni”

Euronews: Pięć rzeczy, które wiemy po wyborach

Portal Euronews wymienił pięć rzeczy, które wiemy po zakończeniu wyborów. Zwrócono uwagę na dużą zmianę wśród wyborców.

"Polscy wyborcy zdecydowali, że chcą zmiany kierunku dla kraju nie tylko pod względem politycznym, ale także społecznym i kulturowym".

"Stawką w wyborach było zdrowie porządku konstytucyjnego, stanowisko w sprawie praw osób LGBTQ+ i aborcji, a także relacje zagraniczne kraju, który był kluczowym sojusznikiem Ukrainy po rozpoczęciu inwazji Rosjan.

"New York Times": Partie centrowe gotowe do obalenia nacjonalistycznego rządu

"Wybory, postrzegane jako jedne z najważniejszych od dziesięcioleci, były postrzegane jako wybór między obroną suwerenności Polski a wartościami liberalnymi" - wskazują dziennikarze amerykańskiego dziennika.

"Wybory do parlamentu, przeprowadzone po zaciekłej kampanii w bardzo spolaryzowanym kraju, były uważnie obserwowane za granicą, w tym w Rosji i na Ukrainie."

Czytaj więcej

Europoseł PiS mówi o koalicji rządowej z PSL. Rzecznik PSL szybko zareagował

"Financial Times": Potencjalny powrót Donalda Tuska do władzy

"Głosowanie jest postrzegane jako najważniejsze wybory dla UE w tym roku, potencjalnie definiujące na nowo relacje między Brukselą a największym państwem członkowskim w Europie Środkowo-Wschodniej po latach sporów."

Sky News: Lider polskiej opozycji Donald Tusk ogłasza zwycięstwo w wyborach

"Lider polskiej opozycji Donald Tusk ogłosił początek nowej ery po tym, jak okazało się, że trzy partie opozycyjne zdobyły wystarczającą liczbę głosów w niedzielnych wyborach, aby odsunąć od władzy partię rządzącą."

"Trzy partie opozycyjne, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica, startowały z oddzielnymi listami, ale z tymi samymi obietnicami dążenia do obalenia Prawa i Sprawiedliwości i przywrócenia dobrych stosunków z Unią Europejską."

Bloomberg: Prounijna opozycja zakończy ośmioletnie rządy populistów w Polsce

"Polska opozycja jest na dobrej drodze do zdobycia większości po niedzielnych wyborach, co uniemożliwiłoby rządzącym nacjonalistom trzecią kadencję i sprawiłoby, że kraj ponownie zaangażowałby się w Unię Europejską."

Portal Politico: Donald Tusk zamierza zakończyć rządy populistów

"Partie opozycyjne są na dobrej drodze do wygrania wyborów parlamentarnych w Polsce - potencjalnie kończąc ośmioletnie rządy chrześcijańsko-narodowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego" - informuje portal Politico.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu