Znad Rosji nad Polskę wleciał obiekt powietrzny. Armia informuje, czym on jest

W polską przestrzeń powietrzną znad Rosji wleciał obiekt powietrzny - podało Dowództwo Operacyjne podkreślając, że monitoruje rozwój sytuacji.

Aktualizacja: 20.06.2024 18:44 Publikacja: 20.06.2024 17:55

Polskie służby monitorują sytuację (fot. ilustracyjna)

Polskie służby monitorują sytuację (fot. ilustracyjna)

Foto: PAP/Paweł Supernak

Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o sprawie w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych w czwartek w późnych godzinach popołudniowych.

Balon z Rosji wleciał nad Polskę

"Informujemy, że w polską przestrzeń powietrzną z Obwodu Królewieckiego wleciał balon, który zerwał się z uwięzi. Prawdopodobieństwo wlotu obiektu zostało wcześniej zgłoszone przez służby Federacji Rosyjskiej" - czytamy.

Czytaj więcej

"Zdarzenie lotnicze": MiG-29 leciał nisko i uszkadzał dachy w okolicach wsi Szaleniec

Polskie wojsko zaznaczyło, że obiekt przemieszcza się w przestrzeni powietrznej województwa warmińsko-mazurskiego w kierunku wschodnim, a jego lot jest na bieżąco obserwowany przez stacje radiolokacyjne Sił Zbrojnych RP. "Obiekt porusza się z kursem, który wskazuje, że za kilka godzin opuści polską przestrzeń powietrzną" - podkreślono w komunikacie.

Dowództwo Operacyjne oświadczyło, że balon nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców rejonu, w którym się porusza. "Dowództwo Operacyjne stale monitoruje rozwój sytuacji" - czytamy.

Wieże obserwacyjne na granicy. Wojewoda chce budowy

We wtorek w rozmowie z Radiem Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król ocenił, że granica z obwodem królewieckim jest "dość szczelna", a bariery elektroniczne "dobrze funkcjonują" i "wykrywają wszystkie niebezpieczeństwa". - Musimy jednak poprawić infrastrukturę wzdłuż granicy z Rosją i osłonić pas leśny, który ułatwia migrację przybyszy ze wschodu - powiedział.

Czytaj więcej

Niemiecka policja przewiozła do Polski kolejnych migrantów. "Ponaglali pasażerów do pośpiechu"

- Zgłosiliśmy potrzebę wybudowania na naszym lądowym odcinku granicy liczącym 202 kilometry 19 wież obserwacyjnych - oświadczył Król dodając, że "dużym problemem jest nasilenie się obserwatorów z pozycji dronów czy balonów meteorologicznych". Wojewoda wyraził chęć, by pierwsze prace na granicy wschodniej ruszyły jesienią. Jego zdanim należy poprawić infrastrukturę wzdłuż granicy.

W marcu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego odnaleziono trzy balony meteorologiczne z rosyjskimi napisami. Gdy pojawiły się podejrzenia, że to urządzenia szpiegowskie, biegli wydali opinię, iż były to wyłącznie balony meteorologiczne, a prokuratury umorzyły postępowanie w tej sprawie.

Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o sprawie w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych w czwartek w późnych godzinach popołudniowych.

Balon z Rosji wleciał nad Polskę

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
Koniec postępowania wobec gen. Gromadzińskiego. SKW odcina go od informacji niejawnych
Wojsko
Problemy z rekrutacją do uczelni wojskowych. MON walczy z wiecznymi studentami
Wojsko
Ustalenia w sprawie zabójstwa na granicy. Sprawca może uciec do Syrii
Wojsko
SKW składa zawiadomienie na byłego szefa MON
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Wojsko
Filmowe opowieści o weteranach misji zagranicznych