Terytorialsi ruszyli na manewry

Ponad 800 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i żołnierzy wojsk lądowych zaczyna ćwiczenia taktyczne w strefie przygranicznej z Białorusią.

Publikacja: 16.09.2022 03:00

Terytorialsi ruszyli na manewry

Foto: PAP. Lech Muszyński

Ćwiczenia zaczynają się w piątek i będą trwać do niedzieli. Jak podaje Martyna Wojenka z zespołu prasowego Dowództwa WOT, celem zajęć jest „doskonalenie taktyki działań przeciwrozpoznawczych i przeciwdywersyjnych, działań ratowniczo-ewakuacyjnych oraz wsparcia działań Straży Granicznej”.

Jak niedawno pisała „Rzeczpospolita”, Wojska Obrony Terytorialnej stworzą własne struktury lotnicze. Formacja ma być otwarta na ochotników, pilotów cywilnych statków powietrznych. „Zajęcia uwzględniają zdobyte doświadczenia i posłużą zweryfikowaniu nowych rozwiązań taktycznych i technicznych służących zapewnieniu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych z Białorusią” – informuje zespół prasowy WOT.

Czytaj więcej

Nowa brygada WOT ma bronić Warszawy. To realizacja „oczekiwań mieszkańców stolicy”

Żołnierze w trakcie ćwiczeń przeprowadzą symulacje zdarzeń mających na celu przygotowanie ochrony pogranicza oraz zabezpieczenia terenu przygranicznego. Będą ćwiczyć przygotowywanie posterunków obserwacyjnych, we współdziałaniu ze Strażą Graniczną przeprowadzone zostaną patrole piesze, konne i w pojazdach. Wykorzystane będą również Grupy Rozpoznania Obrazowego, zatem użyte zostaną bezzałogowe statki powietrzne.

Przeprowadzone zostaną również poszukiwania osób z wykorzystaniem grupy K-9. Żołnierze będą ćwiczyć też działania pościgowe w ramach działań przeciwdywersyjnych, obronę infrastruktury krytycznej oraz dozorowanie terenu.

W zajęciach uczestniczyć będą m.in. żołnierze z 1. Podlaskiej Brygady OT oraz 2. Lubelskiej Brygady OT, a także żołnierze z 2. i 18. Pułku Rozpoznawczego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Podczas ćwiczenia sprawdzone zostanie również czasu reagowania żołnierzy, czyli np. stawiennictwo w jednostkach.

Warto przypomnieć, że od ponad roku żołnierze WOT wspierają Straż Graniczną w działaniach na granicy z Białorusią. Decyzją szefa MON 3 września 2021 roku weszli do działań wspierających SG na terenie objętym stanem wyjątkowym.

Wojsko
Sondaż: Większość Polaków chce dymisji Błaszczaka z powodu rosyjskiej rakiety
Wojsko
Marek Kozubal: Czy większa polska armia odstraszy wroga?
Wojsko
Poszukiwania obiektu, który miał spaść pod Nidzicą. "Zadanie przerwano"
Wojsko
Polska rozmawia ze Szwecją o samolotach wczesnego ostrzegania
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Wojsko
Gen. Skrzypczak: Tusk nie ma prawa nikogo wzywać, a wojskowi go nie wysłuchają
Wojsko
Wyciekły dane żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Udostępniono je w sieci