W związku z agresją militarną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz w celu zapewnienia obrony państwa, utrzymania gotowości bojowej i mobilizacyjnej Sił Zbrojnych Ukrainy i innych formacji wojskowych” Wołodymyr Zełenski zdecydował o podpisaniu dekretu o powszechnej mobilizacji.

Mobilizacja ma być przeprowadzona na terenie całego kraju - w obwodach: winnickim, wołyńskim, dniepropetrowskim, donieckim, żytomierskim, zakarpackim, zaporoskim, iwanofrankowskim, kijowskim, kirowohradzkim, ługańskim, lwowskim, mikołajowskim, odeskim, połtawskim, rówieńskim, sumskim, tarnopolskim, charkowski, chersońskim, chmielnickim, czerkaskim, czernihowskim, czerniowieckim i w mieście Kijów. Mobilizacji nie ogłoszono tylko na okupowanym już od 2014 roku Krymie.

„Pobór poborowych, rezerwistów i pojazdów na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, Państwowej Specjalnej Służby Transportowej, Państwowych Łączności Specjalnych, Służby Ochrony Informacji Ukrainy i innych formacji wojskowych Ukrainy do wykonania w ilościach ustalonych zgodnie z planami mobilizacyjnymi” - czytamy w dekrecie.

Już wcześniej Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że obywatele - mężczyźni w wieku 18-60 lat nie będą mogli opuszczać terytorium Ukrainy.

Czytaj więcej

Mężczyźni w wieku 18-60 lat z zakazem wyjazdu z Ukrainy

W czwartek wieczorem minister spraw wewnętrznych Ukrainy ogłosił, że tego dnia 10 tys. karabinów automatycznych zostało rozdanych cywilom w Kijowie.