Postanowienie prezydenta z 18 sierpnia o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu ukazało się w Monitorze Polskim.

"W okresie od dnia 18 sierpnia 2021 r. do dnia 16 września 2021 r. zostanie użyty Polski Kontyngent Wojskowy, o liczebności do 100 żołnierzy, w Islamskiej Republice Afganistanu" - czytamy w dokumencie.

PKW będzie operacyjnie podporządkowany dowódcy operacyjnemu rodzajów sił zbrojnych. Pod względem kierowania narodowego PKW podlega szefowi Ministerstwa Obrony Narodowej za pośrednictwem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Szef SGWP określi liczbę oraz rodzaj uzbrojenia i sprzętu wojskowego kontyngentu.

Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Znajdują się pod nim podpisy prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

W niedzielę talibowie wkroczyli do Kabulu, a prezydent Afganistanu Aszraf Ghani uciekł z kraju - jak okazało się w środę, przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Na lotnisku w Kabulu trwa ewakuacja osób obawiających się represji ze strony talibów. Polska wysłała transport lotniczy po Polaków oraz Afgańczyków, którzy współpracowali z polskimi władzami i żołnierzami w czasie polskiej obecności wojskowej w Afganistanie.